Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алек Алексиев:

Пропагандата има силата на остеопороза

Алек Алексиев и Михайлина Павлова
Снимка: Николета Атанасова

Актьорът Алек Алексиев е познат в обществото с категоричните си позиции и с каузите, които не се страхува да отстоява. След началото на войната на Русия срещу Украйна той няколко пъти пътува до нападнатата страна, за да отнесе помощи и да изведе на безопасно място бедстващи жени и деца.

В края на миналата година той и Кремена Кунева се оттеглиха от журито на наградите "Човек на годината" на БХК заради несъгласие с начина, по който една от номинациите беше отменена. Във ФБ профила си тогава Алек Алексиев написа, че е несъгласен с принципите и обективността на процеса по журиране на наградите и добави: "Не се идентифицирам с начина, по който номинацията на Татяна Кристи беше премахната."

В "Мрежата" разговаряме с Алек Алексиев за примера на популярните личности, за публичните им позиции, за образа, който им изграждат медиите и каква е цената да си на страната на истината в страна, в която пропагандата властва."

Две години от началото на войната

"Искахме с Георги Божилов да бъдем полезни – снабдявахме украинците с помощи. Над 65 жени сме докарали физически и сме съдействали на над 250-300 украинци да стигнат до България. Виждахме едни невероятно силни хора, едни невероятно силни жени, които просто се опитваха да изведат дечицата си на безопасно място, да намерят малко подкрепа и да презаредят батериите си. Голяма част от тези жени и деца вече се върнаха в Украйна. Не бяха дошли тук, за да ни взимат парите, мъжете и да се возят в скъпите си коли. /../ Всяко едно дарение, което сме направили, имаше обратна връзка – получавахме отчети до кого са стигнали, без да го търсим."

Обожавам думата "емпатия"

"Смятам, че е важно да се поставим в обувките на другия и не разбирам как можем да бъдем уморени. Фабриките за тролове са много мощни. Има партии в парламента, които умело владеят пропагандата на много високо ниво. Пропагандата е скъпо нещо, а хора, които не желаят да правят информиран избор, които не искат да дълбаят и желаят да им се подава лесна информация, са най-податливи на пропагандата, която може да стигне до костната им система и да я разруши."

Накъде духа вятърът

"Не обичам неутралитета на популярните личности у нас. Примерът са колегите по света – те вземат позиция и не се страхуват да бъдат себе си, да застават с лицето си в защита на своя кауза, та била тя и погрешна. Да заемеш позиция не е урок, който преподават в училище. Това е въпрос на  самосъзнание и на правилна среда на общуване. И ако ние не сме имали примера на популярните личности за това какво трябва да правим, какъв е пътят, каква е мисията в живота, то тогава не знам… И ми е тъжно да видя мои колеги да стоят в разкрачено положение, за да се ориентират кои ще бъдат силните на деня и дали това ще бъде добре за тях."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – Николета Атанасова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21