Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 528

Габровски разнообразия

Емил Янев, Минчо Събев, Петко Койчев (от ляво надясно)
Снимка: БНР

В епизод 528 "Трамвай по желание" представя на своята публика Габровския драматичния театър "Рачо Стоянов" с неговото днешно лице, представено от директора му Петко Койчев и чрез една емоционална ретроспекция на театралния доайен Минчо Събев.

Трябва да отбележим, че първото театрално представление в Габрово се провежда на 7 януари 1870 г. – преди точно 154 години. Представлението показва популярната тогава пиеса "Многострадалната Геновева". Главен актьор и същевременно режисьор на прочутата немска драма е габровецът Илия Христович, който учил в Киев и Москва Духовна академия. По това време женските роли се играят от голобради младежи, тъй като епохата не позволява жена да прави на сцена сантиментални излияния, които могат да оскърбят патриархалното чувство на зрителите.

По спомени, издирени от Илия Габровски, то е изпълнено някъде към Гунин кладенец, т.е. в Попнеофитовото училище. Според д-р Петър Цончев за театрален салон се използва една от стаите на Даскал-Цвятковото школо – първото новобългарско училище, наричано така от габровци. Сцената е примитивна, без декори. За кулиси служат черги. Завесата е от платно. Костюмите на актьорите невинаги са съобразени с епохата. Успехът е голям и пиесата се играе още няколко пъти през зимата. Събитието ражда и идеята за основаване на театрално дружество.

Това е началото. През следващия век и половина театралното изкуство в българския Манчестър, града на Рачо Ковача и Васил Априлов, на мостовете, възрожденската индустрия, хумора и сатирата, следва зиг-загите на времената и епохите, но достойно пази високия стандарт на театралната си школа.

Едно ретро и едно съвременно лице на славния театър радиозрителите на "Трамвай по желание" получават от режисьора доайен Минчо Събев и един от младите български театрални директори Петко Койчев.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изключителната европейска съдба на семейство Канети

Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..

публикувано на 11.05.25 в 11:11

Седемте смъртни гряха в седем платна на Албино Пити

Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..

публикувано на 10.05.25 в 09:45
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20