Той създава първия български концерт за кларинет; автор е и на редица други значими творби в областта на класическите жанрове като: Концерт за валдхорна, струнен оркестър и тимпани, Концертино за виола и оркестър, "Поема" за тромпет, струнен оркестър и тимпани, Концерт за тромпет, струнен оркестър и ударни, Кончерто гросо за струнен оркестър, "Ръченица" за духов оркестър, произведенията за симфоничен оркестър "Младежка увертюра", "Ритмични движения", "Антифонни диалози", Дивертименто за джазов и симфоничен оркестър, музика за различни камерни ансамбли, солови клавирни творби, както и музикално-сценични произведения. Популярните жанрове и музиката за деца също не са чужди на творческия му натюрел: Неговият песенен цикъл за детски хор "Песни за животни" по текстове на Елин Пелин в изпълнение на Националния детски радиохор под диригентството на акад. Христо Недялков е лауреат на конкурса на ORT, а хоровата песен "Чудното хоро" по текст на Асен Разцветников и до днес е част от международния радиообмен на BBC в запис на детски хор "Бодра песен" гр. Шумен под диригентството на проф. Венета Вичева. В областта на забавната музика по-известните му песни са: "Без радио не мога" – лауреат на "Мелодия на годината" 1968 г., "Остани” и "Градините на любовта" – лауреати от "Златният Орфей" през 1976 и 1980 г., "Пролетни гласове" (1980) и "Пътуване" (1981) – отличени с Втори награди от националния радиоконкурс "Пролет", както и песента "Да те жадувам", обявена за песен на столетието (1981).
Всичко това обрисува творческия портрет на един от най-изявените и активни български музиканти през последните 50 години – композитора, педагога и музикалния общественик проф. Георги Костов, ученик на Пенчо Стоянов и Панчо Владигеров, носител на отличия по композиция от международни форуми в Хелзинки, Париж, Берлин, Тренто, както и на български държавни отличия.
Дългогодишен преподавател в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и неин ректор в продължение на две десетилетия, Георги Костов възпитава цяла плеяда успешно реализирани български музиканти у нас и в чужбина.
Проф. Георги Костов ни напусна на 19 януари 2024 г. само два дни преди да навърши 83 години. На 6 февруари от 19.30 часа предаването "Студио музика" отдава почит към личността и делото му с откъс от последното му гостуване в програма "Христо Ботев" от 22 януари 2021 г., когато проф. Георги Костов отбеляза своя 80-годишен юбилей. В предаването, наред с увлекателния разказ на композитора за най-ярките моменти от изпълнения му с музика живот, звучат гласовете и на проф. Атанас Карафезлиев, диригента д-р Кръстин Настев, д-р Мариан Георгиев, д-р Невена Ненова, на дъщеря му доц. Лилия Костова и, разбира се, прекрасната музика на незабравимия учител, колега, приятел и човек проф. Георги Костов.
В премиерната вечер за Старозагорската опера на “Риголето” от Джузепе Верди сценичният размах и визуалният разказ се разгръщаха със смелост и прецизност. Публиката беше въвлечена в едно модерно, но същевременно дълбоко емоционално преживяване. “Риголето” е произведение, балансиращо между дълбока човешка драма, политически интриги и съдбовна..
Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..
Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте!
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън, несбъднат сън. Толкова пъти си го слушал, когато ти е било тежко, но и в мигове на щастие също, и знаеш, че ще ти помогне. Той просто те разбира – точно теб, непознатия, който живее със смисъла в думите му...
1 април Свири Оркестърът на Италианска Швейцария с диригент Давид Афхам. 3.00 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Концерт за виолончело в ла минор, оп. 129. Солист: Трулс Мьорк (виолончело). 3.26 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Сарабанда из Сюита за виолончело № 2 в ре минор, BWV.1008. Изпълнява Трулс Мьорк (виолончело). 3.31 часа – Лудвиг ван..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg