Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В памет на композитора проф. Георги Костов

Проф. Георги Костов, БНР, 31.10.2014 г.
Снимка: Здравко Петров

Той създава първия български концерт за кларинет; автор е и на редица други значими творби в областта на класическите жанрове като: Концерт за валдхорна, струнен оркестър и тимпани, Концертино за виола и оркестър, "Поема" за тромпет, струнен оркестър и тимпани, Концерт за тромпет, струнен оркестър и ударни, Кончерто гросо за струнен оркестър, "Ръченица" за духов оркестър, произведенията за симфоничен оркестър "Младежка увертюра", "Ритмични движения", "Антифонни диалози", Дивертименто за джазов и симфоничен оркестър, музика за различни камерни ансамбли, солови клавирни творби, както и музикално-сценични произведения.

Популярните жанрове и музиката за деца също не са чужди на творческия му натюрел: Неговият песенен цикъл за детски хор "Песни за животни" по текстове на Елин Пелин в изпълнение на Националния детски радиохор под диригентството на акад. Христо Недялков е лауреат на конкурса на ORT, а хоровата песен "Чудното хоро" по текст на Асен Разцветников и до днес е част от международния радиообмен на BBC в запис на детски хор "Бодра песен" гр. Шумен под диригентството на проф. Венета Вичева. В областта на забавната музика по-известните му песни са: "Без радио не мога" – лауреат на "Мелодия на годината" 1968 г., "Остани” и "Градините на любовта" – лауреати от "Златният Орфей" през 1976 и 1980 г., "Пролетни гласове" (1980) и "Пътуване" (1981) – отличени с Втори награди от националния радиоконкурс "Пролет", както и песента "Да те жадувам", обявена за песен на столетието (1981).

Всичко това обрисува творческия портрет на един от най-изявените и активни български музиканти през последните 50 години – композитора, педагога и музикалния общественик проф. Георги Костов, ученик на Пенчо Стоянов и Панчо Владигеров, носител на отличия по композиция от международни форуми в Хелзинки, Париж, Берлин, Тренто, както и на български държавни отличия.

Дългогодишен преподавател в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и неин ректор в продължение на две десетилетия, Георги Костов възпитава цяла плеяда успешно реализирани български музиканти у нас и в чужбина.


Проф. Георги Костов ни напусна на 19 януари 2024 г. само два дни преди да навърши 83 години. На 6 февруари от 19.30 часа предаването "Студио музика" отдава почит към личността и делото му с откъс от последното му гостуване в програма "Христо Ботев" от 22 януари 2021 г., когато проф. Георги Костов отбеляза своя 80-годишен юбилей. В предаването, наред с увлекателния разказ на композитора за най-ярките моменти от изпълнения му с музика живот, звучат гласовете и на проф. Атанас Карафезлиев, диригента д-р Кръстин Настев, д-р Мариан Георгиев, д-р Невена Ненова, на дъщеря му доц. Лилия Костова и, разбира се, прекрасната музика на незабравимия учител, колега, приятел и човек проф. Георги Костов.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
The Crossover Trio и Теодосий Спасов

Теодосий Спасов и The Crossover Trio с нов музикален проект на българска сцена

На 18 май в рамките на SoFest Spring маестро Теодосий Спасов и гръцкото The Crossover Trio ще ни отведат на музикално пътешествие до Източното Средиземноморие и Балканите в Sofia Live Club. Виртуозният музикант превръща изпълненията си в необикновен синтез между традиционен фолклор и класически джаз, а гръцкото трио ще се включи с мелодии на..

публикувано на 18.05.24 в 08:25
Борис Христов  в ролята на хан Кончак в „Княз Игор”

Борис Христов като Галицки и Кончак в "Княз Игор" на Бородин

На 18 май преди 110 години е роден   Борис Христов . Избрахме запис от Златния фонд на БНР, който със сигурност ще изостри любопитството ви: "Княз Игор" от Бородин. Осъществен е през 1966 година в Париж с изцяло български състав. В ролите на Галицки и Кончак ще слушате Борис Христов. Това е период на върховно изпитание за великия певец. През 1964..

публикувано на 18.05.24 в 07:50
Станислав Почекански и Аделина Александрова в студиото на програма „Христо Ботев“

Станислав Почекански: Успехите на моите ученици са двигател, който ме кара да вървя напред

"Общуването с младите хора не само ме зарежда, но и ме обогатява – казва Станислав Почекански. Вече девет години той е Председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, но освен това е и великолепен цугтромбонист и преподавател, който заслужено се гордее с постиженията на своите ученици от класа по камерна музика. – Със своя мироглед и..

публикувано на 17.05.24 в 15:45
Гергей Мадараш, гост-диригент

Томас Аунер и Гергей Мадараш в дебют със Симфоничния радиооркестър

Интригуваща и стилно подбрана програма предлага Симфоничният оркестър на Националното радио на 17 май, петък, от 19.00 часа , който ще бъде излъчен в пряко предаване на вълните на програма "Христо Ботев". Концертът в столичната зала "България" под надслов "Симфонични контрасти" под палката на унгарския гост-диригент Гергей Мадараш, който..

публикувано на 17.05.24 в 08:58

"Княз Игор", опера в 4 действия и пролог от Александър Бородин

Либрето: Александър Бородин (по мотиви от руската епическа поема от ХІІ век "Слово за похода на Игор" и материали от исторически летописи) Първо изпълнение: 23 октомври 1890 година, Мариински театър, Санкт-Петербург Първо изпълнение в България: 29 септември 1922 година, София Действащи лица: • Игор Святославич - Северски княз – баритон •..

публикувано на 17.05.24 в 08:50