Срещата ми с Анджели беше от онези щастливи "случайности", които Съдбата понякога ни поднася като подарък. Лежейки болна вкъщи и сърфирайки в Интернет, ненадейно попаднах на клипа на най-новата ѝ авторска песен "Утре" и бях толкова впечатлена, че веднага издирих координатите ѝ и се обадих, за да я поканя на разговор. Междувременно изгледах и изслушах всичко, каквото успях да намеря в нейно изпълнение, и проследявайки записите, които е направила през годините, имах чувството, че тя буквално "израства" и разцъфва пред очите ми като цвете.
За мен Ангелина е от онези природни таланти, които са призвани да бъдат музиканти. Тя е само на 16, но вече е наясно със себе си и с това какво иска да прави в този живот: да бъде джаз музикант! Свири на пиано и тромпет, пее и композира; сама пише текстовете и музиката на песните си, а отскоро със специална програма прави и аранжиментите им.
Макар да не е родена в семейство на музиканти, Ангелина още от съвсем малка изпитва непреодолимо влечение към музиката – на 5 години започва да свири на пиано, осемгодишна попада в "Джаз за деца" на Венци Благоев и решава, че непременно трябва да овладее и тромпета; след дълги уговорки с родителите си, за деветия си рожден ден получава като подарък тромпет, а на десет години започва и да композира.
За своя път в музиката, за всички вълнения и радости, които ѝ носи тя, за това лесно ли е да бъдеш тийнейджър и да искаш да твориш джаз, както и за надеждите, с които гледа към бъдещето, Анджели разказва със завладяващата непосредственост и свежест на младостта.
Не пропускайте срещата с това талантливо момиче, което смело следва мечтите си – събота, 10 февруари, "Предаване без име"с начален час 11.00. Ще прозвучат и няколко нейни авторски песни, както и кавъри на песни на ZAZ и Артър Хамилтън.
В звуковия файл можете да чуете част от интервюто ми с Ангелина Сапаревска - Анджели.
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg