Евангелският текст от 16-ата неделя след Петдесетница разказва за един господар, който обича и тримата си слуги, но знае, че двама от тях се отличават с усърдие, докато третият е склонен към леност. Веднъж той тръгва на път и оставя на всеки според заслугите таланти (парична единица): на единия пет, на другия два, а на третия един. Първите двама умножават с работа талантите си, докато ленивият зарива своя в земята. Когато господарят се връща, той е доволен от придобитото с работа от двамата си слуги и ги кани да бъдат в радостта му, а от третия взима единия талант и го дава на този, който има най-много.
Когато стане дума за талантливи човеци, за талантливи произведения, колко от нас се сещат, че това понятие е взето от тази притча, разказана от Христос. Този евангелски разказ ни разкрива, че човеците са получили различни дарби от Бога. Едни пет, други две, трети един, но няма човек в света, комуто да не е даден един или друг талант. Всъщност тази притча ни разкрива, че ние сме слугите, господарят е Бог, а талантите са даровете, които получаваме от Него.
За талантите разговаряме с писателката Теодора Димова и писателя отец Николай Петков, свещеник в храма "Свети пророк Илия" в шуменския квартал Дивдядово, и доктор по литературата в Шуменския университет "Епископ Константин Преславски".
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg