Кой е Борис Надеждин и как една руска журналистка вижда руското влияние в България, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова, журналистка, избягала от Русия в България след началото на войната в Украйна.
"Борис Надеждин според мен е символ на руснаците, които са против войната Защото той е легална политическа фигура, която манифестира негативно отношение към войната. Той е и единственият политик, който е против войната и все още е в Русия, а не е избягал някъде на Запад.
Разбира се, той е съгласуван кандидат, но в процеса на избирателната кампания той се радикализира и сега целта на властта е да го спре. Според мен 99% той няма да бъде допуснат до избори под някакъв предлог.
Мисля, че няма някаква интрига в тези избори, за съжаление, защото през последните 10 години нямаше легални избори в Русия. Всички кандидати са били съгласувани. И резултатите ще бъдат написани, каквито на властта ѝ трябва да бъдат.
Но все пак, с тези опашки, подкрепящи Надеждин, видя се, че много хора в Русия не подкрепят Путин и политиката му за войната. Видя се и че хората са уморени от войната вече. Ако не беше така, защо не видяхме опашки в подкрепа на Путин или други кандидат-президенти? Къде са неговите опашки от хора, които го искат за президент?
Всъщност опашките в подкрепа на Надеждин са легален протест на руснаците срещу войната."
Реалната подкрепа за Путин
"Никой не може да каже каква е тя в Русия, защото никой руснак не е казал истинските си мисли пред журналисти или социологически проучвания. Това е така, защото в Русия всички опозиционни възгледи са престъпни според съвременното руско законодателство. Но ние знаем, че повече от половината хора, които биват питани по въпроси в Русия, те отказват да отговарят въобще. Това означава, че те нямат желание да кажат какво мислят всъщност. Това е знак, че далеч не всички хора подкрепят Путин. Вероятно дори те не са мнозинство сред гражданите."
Борис Надеждин
"Той не е много интересна политическа фигура и никога не е бил. Той беше политически активен преди 2000 година и след това се превърна в "джобен либерал" за властта. Беше редовен участник в пропагандиско шоу в ролята на момчето за всичко. Контролиран либерал. Но то сега в Русия няма някой да не е контролиран. Той никога не е имал ясни позиции. Той плува. Както и говори неща, които са недопустими. Като например, че Крим е руски.
Все пак появата му и голямата подкрепа за него трябва да покаже на руските елити – военните, икономическите елити, системните елити, че след изборите не трябва да правят резки движения, силови движения, както беше масовата мобилизация например.
И че трябва да мислят за прекратяване на войната. Елитите трябва да са наясно, че хората, които не са съгласни с тях, вече са многобройни в Русия.
Но Путин не чува хората и обществото. За него няма значение какво мислят гражданите.
Ако тези елити видят, че Путин вече не е толкова популярен и харесван, може би ще се опитат да го насочват в друга посока.
Разбира се, президент на Русия ще бъде Путин. Няма никакви други варианти. Но тези елити, ще се опитат да му повлияят, според мен."
Руското влияние в България
"Мисля, че руското влияние в България е много голямо, за съжаление. Аз сега живея в Русе, който е много красив град с чудесни хора. Прекрасен град, но когато говоря с тези хора, те са изцяло на страната на Русия и ми казват – обичаме руския народ, обичаме Путин и всичко, което Русия прави сега. Не обичаме Украйна, украинците и техния Зеленски. Не ни харесва Атлантическото влияние в България. Това за съжаление са масовите възгледи в Русе. Мисля, че в България няма критично осмисляне на това, което прави Путин, и на ситуацията въобще. Мисля, че меката сила на Русия в България е недооценена. Защото например тук в Русе е било Консулството, което сега е затворено, но много години то е работело именно за да влияе на възгледите на хората. Твърде много изглеждат връзките между руските консулства и българските служби и цялото управление на България."
Ще ви разкажа история:
Големият ми син учи в гимназия тук и той вижда на дрехите на учителите значки и знаци на "Руския фонд". Значи тези хора участваха във различни мероприятия, които бяха точно с цел промяна на възгледите на гражданите. Според мен е много тревожно учители да имат такива разбирания. Плашещо е, когато учители имат такива възгледи.
Класният ръководител пък на малкия ми син пък често го пита защо сме напуснали Русия, защото Русия е хубава държава, богата. И този учител е искрен, той наистина не разбира защо сме напуснали Русия след началото на войната. Този учител не разбира въобще какво се случва в Русия, дори и да обясняваме с часове. Това е важен знак, че даже образовани хора, които учат децата, имат такива възгледи.
Не искам да обидя никого, но когато чуя такива възгледи от например таксиметров шофьор, ще ги приема за нормални, но когато учители говорят такива неща, това е плашещо.
За съжаление в България има почва за вътрешни конфликти и провокации. Бих искала да напомня, че много подобни неща се случваха в Украйна преди войната.
Руската провокация цели да раздели обществото. И когато получат достатъчно голяма подкрепа в една държава, както в Източните части на Украйна, Борис Надеждин може да прави каквото си поиска.
Затова е важно да има помощ за Украйна, важно е да покажем на хулигана, че той е престъпник и не може да прави каквото си иска в чужди държави. Путин е престъпник и само силно противостояние отвън може да предизвика вътрешни промени в Русия.
Ако Путин не бъде спрян в Украйна, той ще си мисли, че може да прави каквото си поиска, а той иска да възстанови империята и ще стигне много по-далеч, ако не бъде спрян."
Снимка – личен архивКак достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
На 25 ноември светът отбелязва Международния ден за елиминиране на насилието над жени, а в София това ще бъде подчертано със символично протестно шествие под надслов "Нито една повече". Събитието ще започне в 18:00 ч. пред Съдебната палата и ще има за цел да обърне общественото и институционалното внимание към тревожните нива на домашно насилие и..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg