Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Жената без сянка" от Рихард Щраус с възхитително изпълнение на сцената на Виенската държавна опера

4
Снимка: wiener-staatsoper.at

Спектакъл на "Жената без сянка" от Рихард Щраус от 14 октомври 2023 година във Виенската държавна опера оставя публиката "разтърсена и с възстановена вяра в човечеството", споделя Ацуко Имамура.


В солистичния състав участват Андреас Шагер, Елза ван ден Хефер, Таня Ариане Баумгартнер, Клеменс Унтеррайнер, Михаел Фоле, Елена Панкратова, Мария Назарова, Йорг Шнайдер, Стефани Мейтланд, Мартин Хеслер, Евгений Солодовников, Томас Ебенщайн, Илеана Тонка, Анна Бондаренко и други. Хора и оркестъра на Виенската държавна опера  дирижира Кристиан Тилеман.


"Кристиан Тилеман и оркестърът на Виенската държавна опера, заедно с ансамбъл от отлични певци, постигат нещо много рядко – едно великолепно изпълнение на шедьовъра на Щраус. Всяка нота е внимателно обмислена и подадена - от първия отчетлив акорд до оглушителна тишина в края. Всеки музикант е отдаден на визията на Тилеман да представи последователно и единно операта като органично цяло." – допълва още Ацуко за сайта Bachtrack.

На това приказно изпълнение можете да се насладите на 17 февруари от 20 часа на честотите на програма "Христо Ботев"!


В ролите участват:
• Императорът, бас – Андреас Шагер
• Императрицата, висок драматичен сопран – Елза ван ден Хефер
• Бавачката, драматичен мецосопран – Таня Ариане Баумгартнер
• Глас на сокола, сопран – Мария НазАрова
• Барак, бояджия, бас-баритон – Михаел Фоле
• Съпруга на Барак, висок драматичен сопран – Елена Панкратова
• Трима братя на Барак и трима еднооки мъже, висок бас, бас и висок тенор – Мартин Хеслер, Евгений Соловодников и Томас Ебенщайн
• Глас от небето, контраалт – Стефани Мейтланд
• Дух на младеж, тенор – Йорг Шнайдер
• Пет гласа на неродени деца, три прислужници на Императрицата и шест солиста, сопрани и мецосопрани – Илеана Тонка, Анна Бондаренко, Ноа Байнарт, Силвия Ворош, Мириам Кутровац и Щефани Хутцел
Хор и оркестър на Виенската държавна опера с диригент Кристиан Тилеман.

Снимки: Wiener Staatsoper
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

The Beethoven Project – зимната изненада на фестивал Allegra

След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...

публикувано на 06.02.25 в 08:50

Традиционният концерт-подарък от "Аларма" тази година е на 6 февруари

Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в добрите стари времена – с пънк-каса за дарения на бара и възможност да дарите посредством билет-дарение тук ... като, разбира се, всички средства отиват за музикантите, включили се в начинанието. А..

публикувано на 05.02.25 в 21:35

Концертът "Петолиния и вдъхновения" събира класическата музика и българския фолклор

Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..

публикувано на 04.02.25 в 09:05

Квартет Sage с първи сингъл и концерт в София

Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и  обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..

публикувано на 04.02.25 в 08:00

Басеку Куяте и Ами Сако – автентичен малийски блус в София

"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..

публикувано на 03.02.25 в 19:47