Бисера Йосифова, изкуствовед и изпълнителен директор на Националния дарителски фонд "13 века България", говори в “Terra Култура“ за предизвикателствата пред културата – като управление, изкуство и идентичност, както и за ролята на дарителството като гарант за културно ниво, творчески постижения и бъдеще.
“Бих казала, че Фондът прави добрини. Нещо, завещано от предходниците, което е и самият замисъл на най-старата дарителска държавна национална институция, каквато е Националният дарителски фонд “13 века България“, казва Йосифова.
В интервюто тя споделя за едно значимо дарение от фамилията на Николай Райнов, което включва оригинални произведения, свързани с известни личности от културния живот. Подобни акции на доброта се наблюдават и в други случаи, като например даренията от дъщерята на Анастас Стайков, която създава награди с името на баща си за образователни цели.
“Дияна Райнова, внучката на Николай Райнов, подари свое произведение, което е този бухал, този знак, тази пластика, която се дава ежегодно на наградата “Христо Г. Данов“. Дари и една прекрасна рисунка на баща си, която е по произведение на Пол Елюар. Нейният баща е малко познат в България, това е Боян Райнов, изключителен скулптор, който е по-известен в Париж, отколкото в София. Получихме и дарения от дъщерята на Анастас Стайков, големият художник, свързан със Смолян. Тя направи две награди на името на баща си – едната за ученици, а другата за студенти“, информира тя.
В рамките на Фонда се провеждат и различни конкурси, като един от тях е за български роман на годината. Прозрачността на целия процес е гарантирана от Управителния съвет, като членовете на журито се избират така, че да няма конфликти на интереси и да се поддържа баланс във вкусовете.
“Пълната прозрачност по всички въпроси, не само по отношение на конкурсите, се гарантира от Управителния съвет. Големите литературните конкурси са два. Големият конкурс е този за Роман на годината. Един много утвърден конкурс. Членовете на журито се избират от различните културни институции, които дават предложения за членове, така че да няма повтаряемост, конфликт на интереси, да има баланс дори във вкусовете. С награда от този конкурс излезе “Времеубежище“. Теодора Димова е взимала награди, Захари Карабашлиев също“, посочва тя.
В края на разговоря Йосифова се обръща към всички българи, но, изразявайки надеждата нейното изказване да не звучи “патриотарски, а патриотично“. “Кой колкото може да дава за каузи, но за смислени каузи“.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg