Бисера Йосифова, изкуствовед и изпълнителен директор на Националния дарителски фонд "13 века България", говори в “Terra Култура“ за предизвикателствата пред културата – като управление, изкуство и идентичност, както и за ролята на дарителството като гарант за културно ниво, творчески постижения и бъдеще.
“Бих казала, че Фондът прави добрини. Нещо, завещано от предходниците, което е и самият замисъл на най-старата дарителска държавна национална институция, каквато е Националният дарителски фонд “13 века България“, казва Йосифова.
В интервюто тя споделя за едно значимо дарение от фамилията на Николай Райнов, което включва оригинални произведения, свързани с известни личности от културния живот. Подобни акции на доброта се наблюдават и в други случаи, като например даренията от дъщерята на Анастас Стайков, която създава награди с името на баща си за образователни цели.
“Дияна Райнова, внучката на Николай Райнов, подари свое произведение, което е този бухал, този знак, тази пластика, която се дава ежегодно на наградата “Христо Г. Данов“. Дари и една прекрасна рисунка на баща си, която е по произведение на Пол Елюар. Нейният баща е малко познат в България, това е Боян Райнов, изключителен скулптор, който е по-известен в Париж, отколкото в София. Получихме и дарения от дъщерята на Анастас Стайков, големият художник, свързан със Смолян. Тя направи две награди на името на баща си – едната за ученици, а другата за студенти“, информира тя.
В рамките на Фонда се провеждат и различни конкурси, като един от тях е за български роман на годината. Прозрачността на целия процес е гарантирана от Управителния съвет, като членовете на журито се избират така, че да няма конфликти на интереси и да се поддържа баланс във вкусовете.
“Пълната прозрачност по всички въпроси, не само по отношение на конкурсите, се гарантира от Управителния съвет. Големите литературните конкурси са два. Големият конкурс е този за Роман на годината. Един много утвърден конкурс. Членовете на журито се избират от различните културни институции, които дават предложения за членове, така че да няма повтаряемост, конфликт на интереси, да има баланс дори във вкусовете. С награда от този конкурс излезе “Времеубежище“. Теодора Димова е взимала награди, Захари Карабашлиев също“, посочва тя.
В края на разговоря Йосифова се обръща към всички българи, но, изразявайки надеждата нейното изказване да не звучи “патриотарски, а патриотично“. “Кой колкото може да дава за каузи, но за смислени каузи“.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Младият артист Ана Аврамова прави скок от специалността си на пиар към творческия занаят на линогравюрата. Първоначално има мечта да отговаря за музикални фестивали и има кратка, но изпълнена с щастие кариера на барабанист. Въпреки че сега това е в миналото й сега се смее, че тогава е виждала сериозно бъдеще с бандата си. Пандемията промени много..
За тринадесетото международно фотобиенале "Фодар", което – отбеляза 25 години от първото си издание през 1999, е разговорът с председателя на "Фодар" и куратор на изложбата д-р Антоан Божинов. А специален гост на предаването е Боряна Пандова, която представя своята изложба "Мръсно" – част от нейния цикъл "Обекти на невниманието". Неделя от 22.00 по..
" Ако не си идеалист, когато си на 20 години – значи нещо ти има. Идеалист ли си обаче, когато си на 40 – със сигурност нещо не ти е наред“, каза пред " Артефир " хърватският режисьор Звонимир Муниврана. Той е завършил психология в Загребския университет, след което учи кино и сценични изкуства в Института " Лий Страсбърг " в Лос Анджелис...
На последния ден от месец март, на Сцена "Централни хали", ще се проведе моноспектакълът на Наталия Цекова. Представлението разказва за свят, изпълнен с мечти, надежда и абсурдни комични ситуации. В него ще видите циганка, която трябва да крие самоличността си, за да има работа, както и как се провеждат циганските сватби, изпълнени с много смях и..
Днес, 31 март, Центърът за развитие на човешките ресурси, Столичната библиотека и ПЕН Центърът отбелязват инициативата "Ден на европейските автори". За събитието и акцентите в програмата разказва Блага Евтимова, началник на отдел "Информационно обслужване" в Центъра за развитие на човешките ресурси. С нея разговаря редакторът Ани..
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg