В последните години на XV век Сикстинската капела е съвсем нова. Създадена по нареждане на папа Сикст IV, на когото е и кръстена, тя е завършена през 1482 г. и представлява епицентърът на папското богослужение, макар и не всички литургии да са се провеждали там. Знае се, че личният хор на върховния понтифекс е пеел в Сикстинската капела около 40 пъти годишно, а през останалото време е служел в капелата "Свети Николай". В последните две десетилетия на века в хора са били назначени множество впечатляващи певци, сред които и няколко композитори. Разбира се, на първо място се откроява Жоскен де Пре, който работи там между 1489 и 1494 г.
Друг важен певец-композитор е Гаспар ван Веербеке. Франко-фламандският композитор, както много от своите сънародници и колеги, прекарва немалка част от кариерата си в Италия и някои от композициите му ясно демонстрират италианско влияние. Марбрианий де Орто пък работи над 15 години в Рим, преди да се премести в Бургундската дворцова капела. Там ще бъде повишен в първи капелан – позиция, по-висока от тези на колегите му Пиер де ла Рю и Александър Агрикола. В тези години в Сикстинската капела работи и французинът Бертрандий Вакьора, който е назначен в папския хор през 1483 г. и остава там до края на живота си, като малкото на брой негови произведения, които са достигнали до нас, са запазени основно в ръкописи, предназначени за певците от капелата.
Този вторник (20 февруари от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" с помощта на ансамбъл Cut Circle с ръководител Джеси Роудин изследваме основните композитори-певци, които са били назначени в папската капела в края на XV век.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg