Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сто години от рождението на Трифон Силяновски

Снимка: Архивен Фонд на БНР

Той е български творец със сложна и необикновена съдба, както е сложна и необикновена неговата личност. Той произхожда от видния крушевски род Силяновски: Прадядо му е строил главната църква в Крушево; от същия род са и генералите Георги и Васил Силяновски; баща му Димитър Силяновски е виден български юрист, автор на учебници, създател на школа в българското гражданско право, декан на юридическия факултет и дългогодишен активен член и председател на Македонския научен институт. Самият той израства в една изключително високо интелектуална културна среда. Чести гости на родния му дом в София са такива майстори на словото като Йордан Йовков и Николай Лилиев, документалистът Симеон Радев, литературоведът Александър Балабанов и други български духовни първенци. Възпитаник е на Софийската консерватория, както и на Софийския университет в специалностите право, композиция, пиано, история на изкуството и стилистика.

На 16 декември 2023 г. се навършиха 100 години от неговото рождение.

Той е пианист, композитор, теоретик, педагог, културолог, теолог и философ. Той е универсалният талант и изключителен човек. Това е Трифон Силяновски, чийто свободен дух не се пречупва пред превратностите на времето и съдбата, оставайки верен на хуманистичните принципи и идеали.

На 27 февруари от 19.30 часа в предаването "Студио музика" отбелязваме стогодишнината от неговото рождение. Ще го направим с музика, сътворена от Трифон Силяновски, както и с негови изпълнения като пианист, чембалист и камерен изпълнител, съхранени в Златния фонд на Националното радио, а наши събеседници и пътеводители в многоликия свят на Трифон Силяновски са проф. Наташа Япова – автор на книгата "Трифон Силяновски: личността и времето", и проф. Снежина Врангова.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45