Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

200 години от рождението на големия чешки композитор Бедржих Сметана

Снимка: Wikipedia

Отбелязваме 200 години от рождението на чешкия композитор Бедржих Сметана (2 март 1824 - 12 май 1884) с един от неговите оперни шедьоври – "Далибор" на 2 март от 20 часа.

Идеята да напише опера по легендата за славния рицар Далибор, хрумва на Сметана още преди да създаде "Продадена невеста" (1866), но в в крайна сметка я завършва доста по-късно.  Кой всъщност е прототипът на героя? Далибор произхожда от стара рицарска фамилия в село Козоеди, разположено в областта Бохемия, в централната част на Чехия. През XV в. в Бохемия, по времето на крал Владислав II Унгарски, се засилват междуособиците и избухват селски въстания. Един от водачите на въстаниците е Далибор, който убива омразния бурграф Плосковски. Кралят затваря рицаря в затворническа кула, която след това е наречена "Далиборка" по името на героя, съди го и го екзекутира през 1498 г.

Либретото на операта съчетава реални исторически събития и образи от народни легенди. Вплетен е нов сюжетен мотив, възхваляващ моралната сила на музиката. Далибор отмъщава за убийството на своя приятел, цигуларя Зденк. Милада, сестрата на бургграфа, също е музикантка – тя свири на варито, древен чешки народен инструмент, подобен на гъдулката. Любовта към високото изкуство обединява героите; един от тях възкликва в хода на действието: "Кой чех не обича музиката...".

"Далибор" е завършена през 1868 г. Премиерата се състои в деня на полагането на основния камък на Националния театър в Прага на 16 май същата година. Тя има успех, но след няколко представления операта е свалена от сцената поради интригите на реакционни кръгове. "Далибор" получава всеобщо признание след постановката през 1886 г., когато авторът ѝ вече не е жив.

Изпълнителски състав:
• Владислав, крал на Бохемия (баритон) – Иван Кушнер
• Далибор, рицар (тенор) – Лео Мариан Водичка
• Будивой, началник на стражата (баритон) – Вратислав Криж
• Бенеш, тъмничар (бас) – Иржи Календовски
• Витек, оръженосец на Далибор (тенор) – Мирослав Копп
• Милада, сестра на убития бургграф (сопран) – Ева Урбанова
• Итка, момиче от свитата на Далибор (сопран) – Иржина Маркова
• Съдия (бас) – Бохуслав Маршик
Хор и оркестър на Пражката национална опера
Диригент – Зденек Кошлер


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25

"Изповед на един син" – музика, в която откриваме себе си!

"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..

публикувано на 21.11.24 в 08:35

"Кварто" и Емануил Иванов с творби на Брамс и Шостакович

Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...

публикувано на 20.11.24 в 08:45