Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

200 години от рождението на големия чешки композитор Бедржих Сметана

Снимка: Wikipedia

Отбелязваме 200 години от рождението на чешкия композитор Бедржих Сметана (2 март 1824 - 12 май 1884) с един от неговите оперни шедьоври – "Далибор" на 2 март от 20 часа.

Идеята да напише опера по легендата за славния рицар Далибор, хрумва на Сметана още преди да създаде "Продадена невеста" (1866), но в в крайна сметка я завършва доста по-късно.  Кой всъщност е прототипът на героя? Далибор произхожда от стара рицарска фамилия в село Козоеди, разположено в областта Бохемия, в централната част на Чехия. През XV в. в Бохемия, по времето на крал Владислав II Унгарски, се засилват междуособиците и избухват селски въстания. Един от водачите на въстаниците е Далибор, който убива омразния бурграф Плосковски. Кралят затваря рицаря в затворническа кула, която след това е наречена "Далиборка" по името на героя, съди го и го екзекутира през 1498 г.

Либретото на операта съчетава реални исторически събития и образи от народни легенди. Вплетен е нов сюжетен мотив, възхваляващ моралната сила на музиката. Далибор отмъщава за убийството на своя приятел, цигуларя Зденк. Милада, сестрата на бургграфа, също е музикантка – тя свири на варито, древен чешки народен инструмент, подобен на гъдулката. Любовта към високото изкуство обединява героите; един от тях възкликва в хода на действието: "Кой чех не обича музиката...".

"Далибор" е завършена през 1868 г. Премиерата се състои в деня на полагането на основния камък на Националния театър в Прага на 16 май същата година. Тя има успех, но след няколко представления операта е свалена от сцената поради интригите на реакционни кръгове. "Далибор" получава всеобщо признание след постановката през 1886 г., когато авторът ѝ вече не е жив.

Изпълнителски състав:
• Владислав, крал на Бохемия (баритон) – Иван Кушнер
• Далибор, рицар (тенор) – Лео Мариан Водичка
• Будивой, началник на стражата (баритон) – Вратислав Криж
• Бенеш, тъмничар (бас) – Иржи Календовски
• Витек, оръженосец на Далибор (тенор) – Мирослав Копп
• Милада, сестра на убития бургграф (сопран) – Ева Урбанова
• Итка, момиче от свитата на Далибор (сопран) – Иржина Маркова
• Съдия (бас) – Бохуслав Маршик
Хор и оркестър на Пражката национална опера
Диригент – Зденек Кошлер


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50