Последният албум на ансамбъл "Леонес" представя творби, достигнали до нас в Льовенския шансониер, като центърът на компактдиска заемат 12 анонимни песни, които не се срещат в нито един друг ръкопис. Източникът, който беше открит през 2015 г., в момента се съхранява във фондацията "Аламире" в Льовен, Белгия, а изследователите смятат, че е бил създаден около 1470. Озаглавен "Уникум", албумът представя произведенията в аранжименти за комбинации от гласове и инструменти, в това число лютня, виола д’арко, ренесансова цигулка и виела.
Ето какво споделя основателя и ръководител на състава Марк Левон за това как се е стигнало до този компактдиск: "Когато през лятото на 2016 г. Дейвид Фелоус ми разказа за откритието на непознат досега шансониер и дванадесетте уникуми, които той съдържа, веднага бях заинтригуван. Скоро след това се появи идеята за премиерен запис на тези творби и от Naxos веднага се съгласиха. Предположих обаче, че фондация "Аламире" заедно с Фландърския фестивал в Антверпен AMUZ най-вероятно вече имат планове да изпълнят и запишат Льовенския шансониер и затова се свързах с тях, за да обединим усилията си. В резултат на това ансамбъл "Леонес" беше поканен да участва в премиерата на целия източник заедно с още три ансамбъла в Антверпен на 25 август 2018 г. Това беше "Денят на Льовенския шансониер". Тъй като пълният запис на четирите концертни програми, който беше планиран тогава, не се осъществи, през 2020 г. по време на пандемията се върнах към първоначалния план за запис на всички уникуми от източника. Междувременно програмата беше узряла чрез допълнителни концертни изпълнения и записът най-накрая можеше да се осъществи през юли 2021".
Този вторник (5 март от 14 часа) в предаването "Музика хисторика" слушаме изпълненията на ансамбъл "Леонес" с ръководител Марк Левон на уникалните творби от Льовенския шансониер.
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял свят! Могъщ, неземен, феноменален глас, природна стихия, ураган, Божи дар, уникален талант и какви ли не още суперлативи можем да кажем за нея, но преди всичко човек с добро сърце, отдадено напълно..
"Налей" е музикално и кинематографично пътуване в света на двама мъже, които мълчаливо се справят с живота, с мъката, с жените, и със самите себе си. Без да говори директно за любов, "Налей" разказва за братството. За болката, споделена между мъже. За бурята, която се случва вътре в тях, докато се борят с тази навън. "Налей" всъщност е съвместната..
"Химикал Х" е новата посока, към която поема, и новата енергия, която раздава, Николай Пенчев - NikiSan. С едноименния си албум един от младите съвременни творци на ъндърграунд музиката, които боравят най-вече със словото, показва друга своя страна – не толкова меланхолична и загледана навътре към себе си. В "Химикал Х" представителят на хип-хоп..
През 2020 година, по покана на проф. Христо Пимпирев в 28-ата българска експедиция до остров Ливингстън в Антарктида, се включват двама от най-изявените български музиканти – световноизвестният кавалджия Теодосий Спасов и китаристът Християн Цвятков. Пет години по-късно с албума "Антарктически приказки" с пиеси, създадени на ледения континент и на..
Банско отново се готви да бъде столица на своя емблематичен джаз фестивал – събитието, което превръща града в международна столица на джаза всяко лято. Тази година фестивалът ще се проведе от 1 до 10 август и това издание ще бъде най-мащабното до момента – десет дни, три сцени, и десетки световни и български джаз звезди. "Банско джаз фестивал..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg