Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 532

Улица "Цветен"

Цветелин Павлов (вляво) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 532 ''Трамвай по желание'' среща своята публика с кукления актьор Цветелин Павлов.

Името на Цветелин активно влезе в обществения обектив със знаменития спектакъл ''Авеню Q'' – първият куклен мюзикъл в България. При това, колкото и да е необичайно това за куклен театър, забранен за малолетни. "Авеню Q" e щура и живописна притча, която по най-увлекателен начин представя болезнени проблеми на днешния ден – расизъм, ксенофобия, омраза към различния, формите на порно индустрията. Една от най-дълго играните постановки на "Бродуей" разказва за живота на група младежи, обединени от горчивите житейски обстоятелства на общ адрес – ''Авеню Q''. Езикът е свободен, уличен, жаргонен, темите са скандални и затова спектакълът е предназначен са публика над 16 години.

Mюзикълът е представен за първи път на "Бродуей" от Kevin McCollum, Robyn Goodman, Jeffery Seller, Vineyard Theatre и The New Group, а българската версия на оригинала е дело на режисьорското дуо Уест Хайлър (САЩ) и Петър Кауков. Актьорският състав е великолепен, а един от трупата изпълнява три роли. И това е Цветелин Павлов.

В Столичния куклен театър актьорът може да бъде видян в редица постановки, сред които "Кой има магарешки уши?", "Ние, врабчетата", "Хуан Дариен – момчето тигър".

Извън света на куклите Цветан е познат на широка публика главно от участията си в ТВ сериалите ''Войната на буквите'' и ''Столичани в повече''. Познат е и на близките на хиляди деца, чиито рождени дни е оцветявал като водещ на церемониите.

Въпреки това публичната информация за актьора Цветелин Павлов е мистериозно оскъдна. Епизод 532 на ''Трамвай по желание'' предлага дешифриране на енигмата Цветелин и опознаване на една пъстра и очарователна творческа личност.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25