Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 533

Магазинче за спомени

д-р Фани Цуракова
Снимка: Кирил Чобанов

В епизод 533 "Трамвай по желание" среща своята публика с яркия талант на писателката и драматург Фани Цуракова.

Строго погледнато, д-р Фани Цуракова е завършила Медицинската академия в София и работи като психиатър в УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ". Началник на диагностично-консултативен блок. Работи в областта на консултативната и лиезон психиатрия. Основни интереси към тревожните и депресивни разстройства, психичните разстройства в напреднала възраст.

Дали специалността я отвежда сред литературата или обратното, това все още е спорно, вероятно и за самата писателка. Но хибридът от двете дейности ражда спокойствие за пациенти и напрежение за читатели. Жанрът ѝ е криминалиле, но природата ѝ е на психоизследовател. Автор е на десетки разкази, повести, романи, пиеси, радиодрами, в киното се появява като сценарист и диалогист. Сред пиесите на Цуракова открояваме "Магазинче за убийства" и "Сам дойдох". И в двете по различен начин е разработена темата за "умерено убиване в рамките на закона".

Поредното приключение на Фани са литературните пътеписи, издадени под заглавие "Излет в спомена".

"Обичам да посещавам места, описани в развълнувала ме проза или поезия. От дете бродя по улица "Хан Крум" в София, по частта на булевард "Евлоги Георгиев" около нея и заничам в все по-оредяващите тараби около смаляващи се дворове с трепетна надежда да зърна някой от героите на "Федерация на династронавтите" на Хаим Оливер. Напоследък при подобни "литературни" скитания започнах да записвам видяното, преживяното, премисленото. Така се роди "Излет в спомена".

Така Фани Цуракова повежда читателя на чудноват излет из своя литературно-документален лабиринт от спомени, герои, прототипи и неочаквани находки. Фани, човекът който носи спокойствие на пациентите и напрежение на читателя.

Снимка – Кирил Чобанов, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Теодора Чичанова – българката, която покори испанския фестивал "Las Fallas"

Испанският фестивал "Las Fallas" е симфония от цветове, изкуство и веселие. Празникът на пролетта във Валенсия олицетворява душата на испанците и е част от списъка на световното нематериално културно изкуство на ЮНЕСКО. Основна атракция на фестивала са традиционните гигантски фигури, наречени "фаи".  Те носят настроение, като шестват из града, а..

публикувано на 20.05.24 в 10:25
Влади Въргала (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Влади Въргала – актьор, режисьор, сценарист и художник

Владислав Карамфилов или както е известен – Влади ОоооВъргала, е завършил  НАТФИЗ  със специалност " Актьорско майсторство " за драматичен театър в класа на проф.  Стефан Данаилов  през 1992 година. В началото на 90-те години се присъединява към екипа на студентското предаване " Ку-ку " и започва да прави първите комедийни скечове в него.  Един от..

публикувано на 20.05.24 в 10:10

Графикът Петър Лазаров – тук и сега с изложбата "Графика"

Петър Лазаров представя в софийската галерия "Графикарт" самостоятелната изложба "Графика"  – изящна комбинация между китайски графични методи и традиции в българската графика. Близо 20 години българският график живее и твори в Китай и се смята за изключителен майстор на дърворезбата. Петър Лазаров е художник и преподавател в областта на..

публикувано на 20.05.24 в 10:03

Вълната – уют превърнат в изкуство

Александра Камбурова намира своя път към вълната чрез изработването на кукерски маски, килими и декоративни пана. Силно повлияна от българската занаятчийска школа днес създава първата своя работилница за изработка на вълнени изделия, като иска да дава шанс и на млади дърворезбари да творят идеите си в спокойно и уютно ателие в Трявна. Мотивацията ѝ..

публикувано на 20.05.24 в 09:34

Изповедта на писателя Светлозар Стоянов в романа му "Градът на Божията мъдрост"

Десет години след премиерата на последната му книга "Гравюра от белези" писателят и журналист Светлозар Стоянов отново стъпва на литературната сцена. Новият му роман "Градът на Божията мъдрост", съдържа неговите лични признания за годините от пристигането му в София и първите опити да се наложи в културните среди до разочарованието и горчивината,..

публикувано на 19.05.24 в 13:50