Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 533

Магазинче за спомени

д-р Фани Цуракова
Снимка: Кирил Чобанов

В епизод 533 "Трамвай по желание" среща своята публика с яркия талант на писателката и драматург Фани Цуракова.

Строго погледнато, д-р Фани Цуракова е завършила Медицинската академия в София и работи като психиатър в УМБАЛ "Царица Йоанна – ИСУЛ". Началник на диагностично-консултативен блок. Работи в областта на консултативната и лиезон психиатрия. Основни интереси към тревожните и депресивни разстройства, психичните разстройства в напреднала възраст.

Дали специалността я отвежда сред литературата или обратното, това все още е спорно, вероятно и за самата писателка. Но хибридът от двете дейности ражда спокойствие за пациенти и напрежение за читатели. Жанрът ѝ е криминалиле, но природата ѝ е на психоизследовател. Автор е на десетки разкази, повести, романи, пиеси, радиодрами, в киното се появява като сценарист и диалогист. Сред пиесите на Цуракова открояваме "Магазинче за убийства" и "Сам дойдох". И в двете по различен начин е разработена темата за "умерено убиване в рамките на закона".

Поредното приключение на Фани са литературните пътеписи, издадени под заглавие "Излет в спомена".

"Обичам да посещавам места, описани в развълнувала ме проза или поезия. От дете бродя по улица "Хан Крум" в София, по частта на булевард "Евлоги Георгиев" около нея и заничам в все по-оредяващите тараби около смаляващи се дворове с трепетна надежда да зърна някой от героите на "Федерация на династронавтите" на Хаим Оливер. Напоследък при подобни "литературни" скитания започнах да записвам видяното, преживяното, премисленото. Така се роди "Излет в спомена".

Така Фани Цуракова повежда читателя на чудноват излет из своя литературно-документален лабиринт от спомени, герои, прототипи и неочаквани находки. Фани, човекът който носи спокойствие на пациентите и напрежение на читателя.

Снимка – Кирил Чобанов, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25