"От родителите ми съм получил доста неща. Те са ме научили да бъда човек. Както и да имам добра дисциплина, в смисъл да съм самодисциплиниран и когато правя нещо да го правя както трябва и с колкото сили се налага. Дали са ми свобода и като действие и като мислене" – това разказва за себе си Румен Димитров – дванайсетокласник от Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски".
Той е бронзов медалист от Международната олимпиада по физика, състояла се миналата 2023 година в Япония. Там отборът ни се представя със петима състезатели, които успяват да завоюват 4 бронзови медала.
Според учителят му по физика Георги Александров "Румен е изключително амбициозен човек, който в голяма степен се подготвя самостоятелно вкъщи. Но в СМГ има достатъчно много качествени учители и Румен успява да попие всичко съветите от тях и да се подготвя самостоятелно. Подготовката му е изключително качествена и на високо ниво. Като цяло той е изключително устремен, опитва се да разбере логиката на нещата; търси точните обяснения, не е задоволен единствено от повърхностни обяснения, които са за запомняне или зазубряне, а държи да разбере нещата в дълбочина. Той непрекъснато търси да се развива, изключително точно преценява какво иска да учи, къде иска да учи. Бори се да успява и се усъвършенства. Има точно такъв манталитет – за развитие, а не да остава на едно и също ниво."
Какво мисли Румен Димитров за личното "самоъпргейдване", за свободата – умение в действието, мисленето и мечтаенето – чуйте в звуковия файл.
Как е изглеждала селищната система по средните течения на Марица и Тунджа през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва доктор Пламен Георгиев Разминават ли се археологическите открития с новите данни за населението у нас през периода на късната бронзова и ранната желязна епоха, изследва учен от БАН "Селищната система по средните..
С журналистката Мира Баджева споделихме едно приказно пътуване до Тайланд. Използвам думата приказно неслучайно, защото и двете имахме възможност да се почувстваме като истински принцеси, нагиздени с традиционни благороднически костюми. (Репортаж от това приключение ще чуете и прочетете съвсем скоро). Същевременно се потопихме в магията на..
В поредицата "За здравето" ни гостува проф. Христо Хинков – специалист по обществено здраве, здравно осигуряване и психиатрия. Поставихме медицинските акценти върху честите психични разстройства и аномалии, неврозите в различните възрасти, статута на психиатричните болници и центрове. В рамките на един общ философски диалог коментирахме кой..
Промените в България, тръгнали през 1989 г., извадиха пред обществото фигури – дотогава сравнително неизвестни, върху които изведнъж се стовари политическата тежест да осъществят успешно преминаването към демокрация и пазарна икономика. Една от тези фигури беше д-р Желю Желев, първият председател на СДС и първият свободно избран български..
Черноморската екосистема има своите специфични функции. Не е никак лесно да се прогнозира и разбере въздействието на който и да е фактор, било то климатични, човешки или космически, върху системата, в това число и черноморската. Това е така, защото те се състоят от облак от връзки. Тук говорим за ефекта на пеперудата, т.е. ако на едно място..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков,..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg