И във второто поредно издание под този наслов върнахме "лентата" назад, за да припомним началото и аналитично да подходим към свършеното от екипа за 16 години. Бяха допълнени и надградени отговорите, свързани с броя на излъчените предавания, гостите и темите, които са вградени в основната структура при създаването и развитието на поредицата "За здравето".
Медицински акцент в сюжетната линия на последното предаване бяха редките болести, трудната им диагностика и лечение, анализирани от невролога проф. Ивайло Търнев. Самото наименование на тази нозологична група дава отговор за тяхната честота, но всъщност се оказва, че общият им брой е твърде голям. За някои от тях има създадени терапевтични схеми с прилагането на няколко медикамента от групата на т. нар. лекарства-сираци. За други лечението все още е в начален стадий, което създава физически и психологически проблем на страдащите.
"Учените работят за намирането на решение и терапевтичен отговор, но преди това трябва да се изследва генезисът на конкретното заболяване, а това отнема много време и ресурси" – поясни проф. Търнев. И посочи факта, че екипът на Клиниката по неврология на Александровска болница през годините е направил най-малко 15 научни публикации за свои открития. Изследователската и научната дейност е от изключителна важност за тази група болести, бе подчертано в хода на разговора.
В духа на трайна информираност на нашата аудитория бяха направени няколко съобщения за безплатни прегледи за глаукома и хернии, за различни кампании, свързани с имунизация и ваксинопрофилактика. Като "нова надежда" екипът "За здравето" определи HPV ваксината (човешки папилома вирус) за предотвратяване рака на маточната шийка и на още редица органи. Развенчан бе митът, които до скоро битуваше, че на ваксинация подлежат само момичета на възраст между 11 и 15 години. Ваксината вече се прилага и на момчета със същия ефект на превенция.
Предаването, излъчено в Деня на светите равноапостоли Константин и Елена, припомня събития и слабоизвестни факти от зората на християнството. Обръща се особено внимание на "огнения" елемент в честванията, на нестинарските традиции и съответната ритуална обредност, съпътстваща отбелязването на 21 май в някои региони на страната ни. Говорим със..
Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и..
Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов", гр. Варна, е открито през 1905 г. в София, като Държавен институт за слепи. Първият директор на ДИС е д-р п.н. Стойчо Донев, който е и родоначалник на българската специална педагогика за зрително затруднени. Д-р Донев е човекът, адаптирал Брайловата азбука на български..
Днешните абитуриенти са децата, на които се наложи още в 7. клас – в ключовия момент за кандидатстване в гимназия – да преминат към онлайн обучение. По-късно, когато вече влязоха в гимназия, отново останаха по домовете си, без възможност да се запознаят с новите си учители и съученици. Въпреки това се адаптираха, устояха. Дори до вчера не беше сигурно..
Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg