Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ден на ранната музика с изпълнения от Букурещ

Цигуларката Мира Глодеану и бароковият ансамбъл „Семпер“
Снимка: @Festivalul.de.Muzica.Veche.Bucuresti

По случай Деня на ранната музика (21 март) в предаването "Музика хисторика" представяме запис на концерт на бароковия ансамбъл "Семпер", състоял се на 11 ноември 2023 г. по време на Фестивала за ранна музика в Букурещ. Програмата, озаглавена "Soli и Tutti", се базира на редуването на оркестрови творби и произведения за соло инструменти или камерни ансамбли. Така съставът заедно с цигуларката Мира Глодеану осъществява пътуване през късния Барок с музика от Франция, Италия и Англия.


Румънският ансамбъл "Семпер" е основан през 2020 г. от клавесинистката Ралука Енеа и се фокусира върху репертоар от XVIII век. За този концерт музикантите обединяват сили с Мира Глодеану, която, след като завършва академията в Букурещ, учи барокова цигулка в Кралската консерватория в Брюксел, където в момента е преподавател. Изявява се като солистка в цяла Европа, Канада, Япония и Латинска Америка с многобройни камерни ансамбли и барокови оркестри. Записала е над 30 компактдиска и редовно изнася майсторски класове във Франция, Испания, Румъния, Чехия и Англия.

Този вторник (19 март от 14 часа), благодарение на Европейския съюз за радио и телевизия, в предаването "Музика хисторика" слушаме изпълненията на бароков ансамбъл "Семпер" под ръководството на Мира Глодеану – цигулка, на произведения от Жан-Мари Льоклер, Франсоа Франкьор, Антоан и Жан-Батист Форкьоре, Жан-Филип Рамо, Чарлз Ейвисън и Пиетро Антонио Локатели.

Снимки: ФС на Фестивала за ранна музика - Букурещ

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кубинският перкусионист Роландо Пеласио в България

По покана на фондация "Вирул" и българския перкусионист Георги Попов в София пристигна Роландо Пеласио, един от най-талантливите кубински перкусионисти на своето поколение. Кубинският музикант, свирил с легендарни групи като Buena Vista Social Club, Afro-Cuban Allstars и Conjunto Chapotin, ще бъде водещ на тридневен уъркшоп по афро-кубински перкусии в..

публикувано на 02.05.24 в 08:55

Всички в джаза

Международният ден на джаза се отбелязва от ЮНЕСКО всяка година от 2012-а насам, а предложението за това е на легендарния джазмен Хърби Хенкок – посланик на ЮНЕСКО за междукултурен диалог и председател на Института за джаз "Телониъс Монк". Целта е да има ден, който да събира общности, формации, музиканти, школи, артисти, музикални историци и джаз..

публикувано на 30.04.24 в 16:43

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 май 2024 г.

1 май Свири Оркестърът на Минесота с диригент Осмо Венска. 3.00 часа – Дмитрий Шостакович (1906-1975), Камерна симфония в до минор, оп.110 а. 3.24 часа – Жозеф Болон дьо Сен-Жорж (ок.1745-1799), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 3 № 1. Солистка: Карън Гомио (цигулка). 3.44 часа – Карлос Саймън (р. 1986), "Елегия: Плач от гроба". 3.50 часа – Густав..

публикувано на 30.04.24 в 07:50

"Вилхелм Тел" от Росини във Виенската държавна опера

В съботната вечер (27 април от 20 часа) ще бъдем във Виенската държавна опера , за да проследим спектакъла на "Вилхелм Тел" с дата 16 март 2024 година. Последното сценично творение на Росини съперничи по времетраене с божествените дължини на Вагнеровите шедьоври. Това е една от причините "Вилхелм Тел" сравнително рядко да се поставя по..

публикувано на 27.04.24 в 07:55