Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 535

Черната кутия на българския психеделик

Никола Груев - Котарашки (вдясно) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 535 "Трамвай по желание" среща своята публика с един гост, съставен от две творчески личности: архитектът Никола Груев и музикантът Котарашки.

Никола Груев е роден на 4 септември 1979 г. Расте като момче от центъра на София. Спецификите на семейната и кварталната среда някак естествено го отвеждат до ВИАС и диплома за архитект. Творческа дейност, стига архитектът сам да дефинира границите на пространственото си въображение. Но в проектантските бюра невинаги е така, особено за начинаещи специалисти. Значи е време за нещо ново, по-креативно.

Така някъде през 2008 г. се ражда и Котарашки. Инструментът е един – компютърът, а стилът "балкански психеделик", според композитора и "балканската ритъм вълна", според теоретиците. Скоро след това съдбовна среща с германския продуцент Хенри Ернст и лейбъла "Asphalt Tango Records" ражда първия албум "Opa, hey".

Десет години по-късно музикантът е извъртял солидна творческа биография, а групата "Kottarashky & The Rain Dogs", в колаборация с Миленита, създава парчето "Ni Lah", като текстът е от лирическата миниатюра на Пенчо Славейков "Ни лъх не дъхва над полени". А видеото е дело на Теодор Ушев, което дава началото на изключително плодотворно сътрудничество, проявено в знакови филми като анимацията "Сляпата Вайша" и игралната лента "φ1.618".

След още пет идва ново признание – документален филм за самия него.

Всъщност конкретният повод за качването на Котарашки в "Трамвая" е именно "Балканска черна кутия" – филм, посветен на явлението "Ktotarashky and the Rain Dogs". Документалката на Цветан Драгнев разкрива вътрешния свят на Груев-Котарашки, проследявайки една година от живота му, изпълнена с откровения, странности, срещи и експерименти.

Какво още съдържа черната кутия "Котарашки", ще разберете от епизод 535.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изключителната европейска съдба на семейство Канети

Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..

публикувано на 11.05.25 в 11:11

Седемте смъртни гряха в седем платна на Албино Пити

Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..

публикувано на 10.05.25 в 09:45
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20