Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За Трявна… като за Трявна

Има много места в България, които те грабват от пръв поглед. Ако тръгнеш по старинната улица от Калинчевата и Даскаловата къща, минеш покрай дома на Славейкови – баща и син, Петко и Пенчо, прекосиш гърбатия мост и площада с часовниковата кула, поклониш се на вдълбаната в земята църква, то е пределно ясно къде си попаднал.

Но нашият екип бе тук не, за да се прехласва по историята и красотата, а за да направи обзор на медицинската мрежа и здравното обслужване в град Трявна. Общинското здравеопазване е огромен ресурс на България и то трябва да бъде подкрепяно – това бе един от мотивите ни да бъдем именно в този регион. Разбира се, търсихме разликите с останалите общини, търсихме нещо специфично. И го открихме – Детската специализирана болница по белодробни болести и рехабилитация "Царица Йоанна".


Нашият екип реализира своите идеи с помощта на д-р Георги Илиев – управител на болницата, и неговите колеги: завеждащият първо пулмологично отделение д-р Генчо Иванов и главната сестра Паолина Илиева. Началото на разговора ни върна 80 години назад – през м. март 1944 г., когато е открита болницата. Нищо в тази преразказана за слушателите история не бе плод на случайност – нито изборът на планинския град, нито местоположението на болницата. За вътрешната архитектура и дизайн да не говорим. Мрамор, специални плочки, парапети, стълбища. И всичко това грижливо опазено и поддържано и до днес. Но най-важното, което подчертаха моите събеседници обаче, бе получената помощ, лечение и грижа от хилядите пациенти – деца и възрастни, през всичките тези години и във времена, когато все още е върлувала туберкулозата.


В болницата, освен професионален екип, има достатъчно модерна апаратура, която е предоставена от държавата и по линия на благотворителната кампания "Българската Коледа". В "Царския санаториум", както го наричат повечето хора, са идвали царе, премиери, министри, президенти. В днешни времена годишно в болницата лечение получават около 1300 малки пациенти, те идват често с родителите си, за които също има условия да пребивават. Понякога пациентите се връщат за продължаващо лечение или рехабилитация. И голямата радост на лекарите и медицинския персонал, тяхната професионална гордост се съдържа в израза "детето вече диша самостоятелно"!


В поредното здравно издание на програма "Христо Ботев", излъчено от Трявна, своя гледна точка изрази и проф. Станка Маркова, която не е забравила своите тревненски корени. Проф. Маркова разказа за кариерата си в медицината – като преподавател, учител, учредител на професионалната съсловна организация на сестринската гилдия.

Така завърши и нашата съботна среща – между миналото и настоящето, между реалната работа на белодробните специалисти и съвременния смисъл на една специфична и необходима болнична структура.

Снимки: ДСБПЛРББ "Царица Йоанна", БНР
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Крикор Асланян до паметника на Винсент Ван Гог

В музеите на Сезан и Ван Гог в Екс ан Прованс

Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..

публикувано на 18.11.24 в 12:10
Красимир Стоев

Красимир Стоев: Очаква ни мека зима с повече валежи

"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..

публикувано на 16.11.24 в 11:30