Промените в Кодекса на труда, свързани с договора за работа от разстояние и солидарната отговорност на изпълнител и подизпълнител за заплатите на работниците – коментира в предаването "Законът и Темида" адв. Христиан Митев.
"Промените в Кодекса на труда имаха за основна цел да уреди въпросите, които възникват при т.нар. "работа от разстояние" (дистанционна работа), знаейки, че с пандемията от Covid доста компании (не само от IT сектора, но и други) преминаха към дистанционна работа на своите работници и служители или съответно на хибриден модел. Това наложи и ускори необходимостта тази регулация да бъде направена и в Кодекса на труда. Този законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на труда беше включен в Плана за възстановяване и устойчивост. Неговото приемане се забави, тъй като в самата законодателна процедура пък се открои една основна негова слабост – в текстовете, внесени от МС в НС се оказа, че законопроектът повече като че повтаря разпоредбите на надомната работа, докато тук целта беше да се уреди възможността за повече от едно работно място. Така се стигна до приемане на сега действащия текст и се предвиди, че с с трудовия договор може да се уговаря повече от едно работно място.
Друг важен момент в тези изменения, който ще засегне работещите дистанционно, това е възможността за т.нар. "право на изключване" – забрана за работодателя (и право на работника) да го търси в извънработно време. В индивидуалния и в колективния трудов договор може да се предвиди и да се ограничи това право, като се опише подробно кога и в какви случаи е допустимо работодателят да потърси работника извън стандартното работно време. Това е още една допълнителна защита на работниците и служителите от произволно ангажиране във времето, което Кодексът на труда и законодателят е отредил, за да могат да се възстановят и да доставят качествена работна сила."
Как последните промени в Кодекса на труда ще засегнат служителите на дистанционна работа? Ще отговарят ли солидарно за заплатите на работниците изпълнител и подизпълнител по обществена поръчка? Повече за отговорностите на работодателя – трудови злополуки, правила за здравословни и безопасни условия на труд, подаване на изрични уведомления до Националната агенция за приходите. Още и за т.нар. "право на изключване". Ще бъдат ли защитени потребителите с новия Закон за колективните искове, приет на първо четене от НС – чуйте повече от звуковия файл.
Снимка – БНР
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg