Той е едва на 29 години, а вече е звезда в красивото небе на клавирното изкуство! Александър Гаджиев, италиано-словенски пианист с руски корени, въодушеви публиката в камерната зала на Брукнерхаус на 6 март тази година.
Гаджиев е културeн представител на родния си град Гориция в Италия, европейска културна столица през 2025 година. Пианистът е удостоен с най-високата Прешенова награда за културни постижения от президента на Словения.
Първоначално Гаджиев учи пиано при баща си. Едва на девет години свири за първи път с оркестър, а на десет изнася първия си солов концерт. Следва пиано в Моцартеума в Залцбург и във Висшето музикално училище "Ханс Айслер" в Берлин. През 2021 година печели първа награда на международния клавирен конкурс в Сидни. Печели и втора награда, както и специалната награда "Кристиан Цимерман" на международния конкурс на името на Фредерик Шопен във Варшава. От сезон 2022/23 година Гаджиев е Artist in residence за три години в Торино и Лондон.
В Линц пианистът очарова почти пълната камерна зала на Брукнерхаус с изтънчена Шопенова романтика и благородни Бетховенови звуци. В първата част на концерта Гаджиев представи един блок от Шопенови ноктюрни и мазурки, както и скерцо Nr. 3 в до-минор, опус 39.
Без съмнение Александър Гаджиев е блестящ шопенов интерпретатор с фин усет както за съкровена лирика, така и за мащабни романтични изграждания. С философска дълбочина, изящно и с особена красота прозвучаха Прелюдия, фуга и вариация в си минор, опус 18 от Цезар Франк. Програмата завърши с Вариации "Ероика" в ми-бемол мажор, опус 35 от Бетовен, както и с няколко биса, сред които и една импровизация.
Сред публиката бяха и много студенти. Залата продължи дълго време възторжено да аплодира младия пианист. Един незабравим клавирен рецитал!
В 24-тото издание на своя Великденски музикален фестивал Държавната опера във Варна поднася 16 събития в различни жанрове – опера, оперета, балет, концерт и мюзикъл и спектакли за деца. Началото беше поставено през март с представления на оперите "Бохеми“ и "Макбет“, детския мюзикъл "Мечо Пух“ и първия от концертите "Лицата на НМА "Проф. Панчо..
През далечната 1981 година едно име нахлу с гръм и трясък в рокаджийските класации на цяла Европа и предизвика удивени възгласи. Проглуши дори британските фенове и славещата се със своя шовинизъм критика на Албиона не успя да затвори очите си пред факта, че Германия е родила група от класата на "Деф Лепърд", "Айрън Мейдън", "Саксън" и..
От началото на своето създаване фестивалът "Артис" носи послание за духовност, творчество, креативност и вдъхновение. Този мотив е силно застъпен и в това издание, което поставя своето начало на 12 април от 19.00 часа в зала № 9 на Национален дворец на културата с концерт на Ирина Георгиева, Георги Андреев, Милена Андреева озаглавен "Фолклор и..
Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg