Идеята на Рая Попова, училищна психоложка в сливенското основно училище "Братя Миладинови", е подкрепена от директора Митко Митев и осъществена с помощта на доброволци от европейската доброволческа служба в рамките на проект "Европа без агресия и насилие" на сдружение "Жажда за живот". Оценена е като добра практика от РУО Сливен, с чието съдействие е заснет учебен филм, представен на третия национален форум "Дни на училищната психология" преди няколко години.
В рубриката "Всичко за образованието" Рая Попова разказва за оригиналната практика от началния замисъл до реализацията и ефекта върху децата, както и за следващи инициативи в училището.
В ОУ "Братя Миладинови" учат над 1300 деца от ромския квартал "Надежда" в Сливен. Негови възпитаници участват в проекта "Музиката вместо улицата", имат и много спортни постижения. Животът в гетото обаче ги бележи с грижите и тежестта на оцеляването. Психоложката забелязва, че дори когато са постигнали нещо добро, имат успех и признание, децата не реагират спонтанно и емоционално, не се усмихват.
Така се ражда идеята за смехотерапия в часа на класа. Тя е прегърната от екипа на фондация "Жажда за живот" и осъществена с участието на доброволци от няколко европейски страни, които подготвят специални занимания и упражнения за изграждане на доверие, спокойствие, самооценка и взаимодействие.
Положителният ефект от инициативата окуражава училищния екип да продължи с нови дейности в областта на арттерапията. Пак с помощта на съмишленици Рая Попова организира занимания с кукли, пясъчна терапия и др.
Чуйте цялото интервю в звуковия файл
Снимки: ФС на ОУ "Братя Миладинови"
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg