Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Петър Николов

Ще настъпи ли хаос с Шенген?

Кой ще следи за родителското съгласие при пътуване на деца в Шенгенското пространство?

Адв. Петър Николов и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

Граничните власти вече няма да проверяват за заместващо съгласие – съдебно решение или нотариално заверена декларация при пътуване на деца по въздух и по вода в Шенгенското пространство. Кой ще следи за родителското съгласие освен съда? Може ли да се очакват отвлечени неизвестно къде деца вследствие на не малкото родителски конфликти? Ще настъпи ли хаос с Шенген? 

По какъв механизъм МВР ще следи за родителските конфликти и за извеждането на децата извън страната без съгласието на единия родител? Как прокуратурата може да се намеси? Кое не е допустимо по нашия Семеен кодекс и по Хагската конвенция?

Коментар по темата прави адв. Петър Николов – консултант на предаването "Законът и Темида":

"Съществува една юридическа неяснота, празнота и вероятно може би ще се наложи да се дават и някакви методически указания, както от юристите на МВР, така и от самото Министерство на правосъдието, за да знаят конкретно службите, които са ресорни, как да процедират. Защото вече имаме и първи случаи на извеждане на деца без съгласието на другия родител, въпреки заявката, че ще имаме граничен контрол, т.е. полицейски, не точно граничен – някаква форма на контрол, която щяла да бъде съсредоточена върху рисковите групи. За мен не е ясно на какъв принцип ще се извършва това, по какъв начин, от кои служители, какви правомощия ще имат служителите...

Тепърва ще възникват такива спорни ситуации. Ще останат ли тези нотариални декларации? За съда този въпрос за заместващото съгласие е висящ и се разглежда. А от друга страна, за изпълнителната власт няма нужда от такова съгласие. Много често съгласието, когато липсва такова, се замества от съдебно решение. И какво правим със съдебните решения? Ще има ли нужда от тях и кой ще ги контролира? Кой ще може да следи за родителското съгласие освен съда?

Специално заради Шенген в Семейния кодекс се въведе един нов текст – чл. 127 б, който предвижда, че когато единият родител не е съгласен детето му да замине зад граница, той трябва изрично да поиска от съответния Районен съд да се постанови забрана. Независимо че е бързо производство, това е бавна процедура. Докато излезе тази забрана, вашето дете е много вероятно отдавна да е заминало... 

Как ще се контролира, с какъв ресурс, с каква техника, с какви служители, с каква информационна система – на мен още не ми е напълно ясно. Засега само е записано, че ще се уведомява Гранична полиция. Пак опираме до въпроса за проверката. Защото, ако не се направи проверка на границата, никой няма да разбере, че има такова съдебно решение. Възможно е да възникнат толкова много проблеми..."

Адв. Николов е категоричен, че тепърва за адвокатите ще има много работа по подобен род дела.

Чуйте целия разговор от звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Васил Велев (вляво) и Антон Митов

Антон Митов представя: Мъдри мисли за наследствените демокрации в Азия

Журналистът и пътешественик Васил Велев споделя своите мисли за различните видове управления в Азия. Наследствени демокрации или наследствени монархии? Общото между Дюран Дюран, Баден-Баден и народнодемократичната република. За един султанат, бивша руска стриптийзьорка, един крал и военните режими. Икономика, богатства, коне и кучета, рак и водка...

публикувано на 07.04.25 в 14:04

Импулсът в мен: Бавен интернет

Забавянето на мрежата е проблем, с който се сблъсква всеки, независимо дали у дома, в офиса или някъде навън. Забавянето може да се дължи на различни причини – от претоварени рутери до проблеми с честотната лента.  Докато разглеждаме причините, ще предложим практически стъпки за отстраняването им. Бавният интернет професионално се нарича..

публикувано на 07.04.25 в 13:34

Монография за бъдещето на комуникациите в ерата на ИИ

Центърът за книгата и департамент "Медии и комуникация" представят днес монографията -"ПР и изкуствен интелект"- автори Десислава Бошнакова и Евелина Христова. Събитието ще се проведе от 18:00 ч. в книжарницата на корпус I на Нов български университет. Повече познания за човешкия интелект ще ни помогнат да разберем изкуствения Водещ ще..

обновено на 07.04.25 в 11:22

Започна записването за конкурса "Сайт на годината"

Започна записването за конкурса "Сайт на годината" , който се провежда за осми път. За фокуса на конкурса тази година, категориите и наградите, и тенденциите в развитието на българската уебсреда в "Нашият ден" говори Жюстин Томс от "Фондация за активно развитие на уеб". Конкурсът е насочен към собствениците и създателите на сайтове и..

публикувано на 07.04.25 в 10:46

Културното наследство като споделена отговорност

Как институците, неправителствените организации и бизнесът могат да работят заедно за съхраняването на културното наследство в България? Каква е ролята на гражданите и как можем да изградим устойчив интерес към темата "наследство"? Отговори на тези въпроси търсим в разговора с арх. Дора Иванова – основател и управител на фондация "Проект..

обновено на 07.04.25 в 10:25