Преди отбелязването на 40-дни от кончината на патриарх Неофит Български и няколко дни след вандалското посегателство върху гроба му обръщаме внимание върху личността и делото на главата на БПЦ. Слушаме спомени от първа ръка на хора, познавали го добре. Отбелязваме високата музикална дарба на патриарха и умението му да налага спокойствие в понякога раздирания от противоречия клир.
Участват о. Кирил Попов, ставрофорен свещеноиконом, монах Калистрат Зографски от Атонския манастир, богословът от СУ гл. асистент Иван Йовчев и Михайлина Павлова, журналист с лични спомени от срещи с патриарх Неофит.
Михайлина Павлова разказва за гостуването на църковна делегация в Йерусалим, Израел, преди години по повод инициативата на Яд Вашем за отбелязване ролята на знаменити наши духовници в спасяването на българските евреи през Втората световна война.
О. Кирил Попов споделя спомени за патриарха и доброто си познанство с него поради родовата им връзка.
Монахът Калистрат Зографски доверява някои специфични исторически случки от миналото на о Бозе почившия патриарх, и описва уменията му да разрешава конфликтите по мирен, но ефективен начин.
Иван Йовчев разказва за някои практики на тоталитарната власт по отношение на висшия клир след 1944 г, и за умението на истинските пастири да опазят името си неопетнено въпреки наложеното им сътрудничество с тайните служби.
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..
Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..
За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията. Почти нищо,..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg