Израел и Иран в центъра на вниманието на света днес. Изместиха ли събитията в Близкия изток Украйна? Каква е връзката между САЩ, Русия и войната в Украйна с конфликта между Иран и Израел, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов, преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.
Връзката между Иран – Израел и войната на Русия в Украйна
"Има връзка между Русия и Иран, защото те много активно координират действията си, да не говорим как Иран помага на Русия във войната ѝ с Украйна през дронове, и може би всякакви други военни технологии и посредничество за набавяне на муниции. Естествено Русия много печели от атаката на Иран срещу Израел, защото това отклонява вниманието от Украйна и се говори за Израел, Иран, Палестина, Газа – каквото и да е, но не и за Украйна, нито за Харков, Херсон, Мариупол. Аз имам една хипотеза, че Путин в самото начало наистина може би е искал "специална военна операция", с която да направи от Украйна нещо подобно на Беларус. Нещата забуксуваха със съпротивата на украинците и това извади Путин от равновесие, но в крайна сметка, той установи, че тази продължителна война само циментира режима му и му върши работа.
Във "Форин Афеърс" излезе статия за преговорите, които се водиха в началото на войната през 2022, която статия разгневи украинците и на мен също не ми хареса – защото тонът ѝ внуши, че едва ли не Русия се е опитала да води преговори за мир, типично Кремълска теза, но видиш ли, Борис Джонсън казал на украинците да не сключват мир с Русия. Това е абсурдно, защото основният въпрос е какво прави Русия в Украйна, нали."
Конфликтът между Иран и Израел обърква възприемането на войната в Украйна
"Уважавам Джо Байдън и външнополитическия му опит, но смятам, че той е прекомерно предпазлив, защото е политик, израснал по време на Студената война, когато много се внимаваше да не се направи нещо по адрес на Русия, което да доведе до ядрена война. Байдън някак си това го е попил твърде силно и затова САЩ бяха толкова предпазливи и бавни в предоставянето на нужната помощ за Украйна. Ето дори и за този последен пакет. Да, той ще бъде доставен все пак, но защо не го направиха преди една година, когато събитията можеха да се обърнат. "Зеленски: "Ако светът има как да защити Израел, защо не го направи за Украйна?"
"Не се намесиха, както в Израел, защото една война с Иран би била ужасно проблематична, но все пак удари от разстояние са възможни, без Иран да може да отговори. Въпреки прокситата му като "Хисбула", които могат да направят доста бели, но все пак това не би бил отговор, какъвто би дала Русия с ядрените си сили, подводниците, които дебнат в дълбините на Атлантика и балистичните си ракети. Най-голямото опасение на американските граждани е да не се наложи изпращане на американски войници в Украйна."
Ползите за Путин от нападението на Иран срещу Израел и наративът "Западът е слаб"
"Това е наративът на Осама Бин Ладен, който, визирайки това как САЩ напуснаха по време на силен президент като Роналд Рейгън, напуснаха Бейрут след атентата, който доведе до смъртта на американски морски пехотинци през 1983 година. Това беше цитирано от Ладен като мотивация за атентата от 11 септември 2001 година, че когато американците са ударени, те ще се изтеглят изцяло от Близкия изток. Е, видяхме, че се получи точно обратното. Така че този наратив е фалшив, защото Западът все пак е съставен от разнородни елементи и решенията се вземат с колективни преговори и няма диктатори, които да вземат еднолични решения, въпреки разногласията се стига до посока и когато това стане, нещата стават зле за диктаторите."
Как работят санкциите на Запада срещу Русия и Иран, и каква е прогнозата за разрешаване на войната в Украйна – чуйте в звуковия файл.
Снимка – личен архив
Европейската нощ на театрите е събитие, което надхвърля езикови, религиозни и етнически бариери, като представя театралното изкуство в цялото му многообразие и дълбочина. Мотото на инициативата е създаване и показване на качествено театрално изкуство без граници – събитие, което обединява всички, които са свързани с театъра и сценичните изкуства...
На днешния 13 ноември светът отбелязва Международния ден на слепите хора – ден, посветен на разбирането на предизвикателствата, пред които са изправени хората със зрителни увреждания в своето ежедневие. На този ден отдаваме внимание не само на трудностите, но и на силата и постиженията на онези, които преодоляват тези препятствия. Днес ви..
8 ноември беше Световният ден на радиологията, в който чества епохалното откритие на германския учен Вилхелм Конрад Рьонтген, документирал електромагнитното излъчване през 1895 година. За новостите в специалността, навлизането на изкуствения интелект и нуждата от постоянно обучение и надграждане на професионалните качества на специалистите в..
Здравните рискове от замърсяването на въздуха – интервю в Lege Artis с пулмолога д-р Александър Симидчиев, председател на сдружение "Въздух за здраве". Няма орган или система на човешкото тяло, която да не се повлиява от качеството на въздуха. Човек вдишва 16 пъти на минута, затова мръсният въздух е най-големият риск за нашето здраве ...
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се проведе дискусия, разглеждаща основите и границите на национализма, с участието на Василен Василев, докторант по философия в Софийския университет "Св. Климент Охридски", и Ивайло Шопски, един от основателите на пътуващото читалище "Бащино огнище". Разговорът започна с обсъждане на..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на..
Хората в община Сливница търсят начини да върнат автобусното обслужване до населените си места. В "Нашият ден" чуваме разказа на жителка на с...
В събота (2 ноември) на сцената на Сатиричен театър "Алеко Константинов" се състоя премиерата на спектакъла "Майка Кураж и нейните деца" от Бертолт Брехт...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg