Израел и Иран в центъра на вниманието на света днес. Изместиха ли събитията в Близкия изток Украйна? Каква е връзката между САЩ, Русия и войната в Украйна с конфликта между Иран и Израел, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Христофор Караджов, преподавател по журналистика в Калифорнийския университет.
Връзката между Иран – Израел и войната на Русия в Украйна
"Има връзка между Русия и Иран, защото те много активно координират действията си, да не говорим как Иран помага на Русия във войната ѝ с Украйна през дронове, и може би всякакви други военни технологии и посредничество за набавяне на муниции. Естествено Русия много печели от атаката на Иран срещу Израел, защото това отклонява вниманието от Украйна и се говори за Израел, Иран, Палестина, Газа – каквото и да е, но не и за Украйна, нито за Харков, Херсон, Мариупол. Аз имам една хипотеза, че Путин в самото начало наистина може би е искал "специална военна операция", с която да направи от Украйна нещо подобно на Беларус. Нещата забуксуваха със съпротивата на украинците и това извади Путин от равновесие, но в крайна сметка, той установи, че тази продължителна война само циментира режима му и му върши работа.
Във "Форин Афеърс" излезе статия за преговорите, които се водиха в началото на войната през 2022, която статия разгневи украинците и на мен също не ми хареса – защото тонът ѝ внуши, че едва ли не Русия се е опитала да води преговори за мир, типично Кремълска теза, но видиш ли, Борис Джонсън казал на украинците да не сключват мир с Русия. Това е абсурдно, защото основният въпрос е какво прави Русия в Украйна, нали."
Конфликтът между Иран и Израел обърква възприемането на войната в Украйна
"Уважавам Джо Байдън и външнополитическия му опит, но смятам, че той е прекомерно предпазлив, защото е политик, израснал по време на Студената война, когато много се внимаваше да не се направи нещо по адрес на Русия, което да доведе до ядрена война. Байдън някак си това го е попил твърде силно и затова САЩ бяха толкова предпазливи и бавни в предоставянето на нужната помощ за Украйна. Ето дори и за този последен пакет. Да, той ще бъде доставен все пак, но защо не го направиха преди една година, когато събитията можеха да се обърнат. "Зеленски: "Ако светът има как да защити Израел, защо не го направи за Украйна?"
"Не се намесиха, както в Израел, защото една война с Иран би била ужасно проблематична, но все пак удари от разстояние са възможни, без Иран да може да отговори. Въпреки прокситата му като "Хисбула", които могат да направят доста бели, но все пак това не би бил отговор, какъвто би дала Русия с ядрените си сили, подводниците, които дебнат в дълбините на Атлантика и балистичните си ракети. Най-голямото опасение на американските граждани е да не се наложи изпращане на американски войници в Украйна."
Ползите за Путин от нападението на Иран срещу Израел и наративът "Западът е слаб"
"Това е наративът на Осама Бин Ладен, който, визирайки това как САЩ напуснаха по време на силен президент като Роналд Рейгън, напуснаха Бейрут след атентата, който доведе до смъртта на американски морски пехотинци през 1983 година. Това беше цитирано от Ладен като мотивация за атентата от 11 септември 2001 година, че когато американците са ударени, те ще се изтеглят изцяло от Близкия изток. Е, видяхме, че се получи точно обратното. Така че този наратив е фалшив, защото Западът все пак е съставен от разнородни елементи и решенията се вземат с колективни преговори и няма диктатори, които да вземат еднолични решения, въпреки разногласията се стига до посока и когато това стане, нещата стават зле за диктаторите."
Как работят санкциите на Запада срещу Русия и Иран, и каква е прогнозата за разрешаване на войната в Украйна – чуйте в звуковия файл.
Снимка – личен архив
Случвало ли ви се е някой ваш познат или приятел да ви сподели, че отива в храма, за да благодари на Бога за едно или друго благодеяние, което е получил или за радостта и щастието, които са го сполетели? Много рядко, нали? В днешното евангелско четиво за 10-те прокажени става дума точно за това как ние хората не сме свикнали да благодарим на..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и оценка на дейността по отношение на противодействието на незаконната миграция, на трафика на наркотици и като цяло, на съвместните действия по противодействие на организираната престъпност. Поводът за..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения, защо проверителите на факти не са цензори и какво представлява работата им. "Проверителят на факти работи журналистическа работа. Не в нейната цялост, но тук специализацията е в откриването на факти..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно? Кампанията "Антидума" в Германия съществува от 1991 година и оттогава разглежда термини и изрази, които, по мнението на експертите, нарушават принципите на човешкото достойнство или имат негативен..
Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg