Дългогодишният журналист в програма "Христо Ботев" издаде поредната си книга с интригуващото заглавие "Господ няма да ми се сърди". В нея авторът описва и тълкува народните лечебни практики, чрез които българите християни от незапомнени времена са се справяли с телесното и душевното страдание на ближния.
Главните носителки и пазителки на знанието и своеобразни жрици в домашното светилище са жените баячки. Повече от четири десетилетия журналистът събира техните истории, мъдрост и доказателства за дълбока вяра и отдаденост на добродеянието. Те му доверяват "тайните" си думи и ритуали, с които лекуват многобройни болести и болежки.
Не изричането на "магическите" формули и извършването на ритуалите обаче е това, което носи изцеление, убедил се е авторът, а личният избор на човека на Кого се уповава и от Кого търси подкрепа. Отречени и порицани от официалната църква, недопускани до светите тайнства, жените баячки остават верни на Бог и тъкмо Неговият образ, послания и повели прозират в думите и действията им, твърди Гьошев.
Освен оригиналния и смел прочит на народните лечебни обреди, книгата съдържа безценен документален материал и приказно красиви образци на словесното творчество: "Одила звездица поземи, па се на небо качила и отвисоко милостиво погледнала… И се на злината страшна заканила и милост към нея немала. И она побегнала от Божието дърво подгонена у пусти гори, там да си яде, там да си спи. Амин!"
Чуйте разговора със Серги Гьошев в звуковия файл.
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Марко Видал е поет, но също така и преводач от български на испански език. Човек, който обича да пътува чрез езиците и културите. Издател на едно съвсем малко и ново издателство, посветено на превода и популяризирането на литературата на малките езици. А само една малка част от неговите литературни маршрути минават през Испания, България, Узбекистан...
152 години след обесването на националния герой Васил Левски говорим за личността и делото на Апостола по два познавателни вектора. Първият – историческата наука за тази забележителна фигура от нашите националноосвободителни усилия, а вторият – образът на Левски както в произведенията на класиците, така и в произведенията на нашите съвременници...
На 18 и 19 февруари с тържествени прояви България отбеляза 152 години от гибелта на най-светлата личност в историята на нашето национално възраждане и освобождение от петвековно потисничество и безправно съществуване в рамките на Османската империя. Васил Иванов Кунчев, Дякон Игнатий, Апостола, Левски – не просто обаятелен образ на герой, мъченически..
"Т ук, където се намираме сега, в Централен Анадол, са много почитани думите на персийския поет и философ Мевляна Джеляледдин Руми, който казва: "Ела, който и да си ти", разказва туристическият гид Гирай УУр Йозджаш. И той обяснява, че на територията на Република Турция днес съществуват седем региона, със седем различни климата, дори със седем..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
"Небе, голямо колкото земята. С перо и четка за Добруджа" – така е озаглавена антологията, която наскоро излезе от печат и предстои да бъде представена..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg