Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 541

Апостолът на Доброто

Момчил Карамитев (вляво) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 541 "Трамвай по желание" отново се насочва към личността на големия актьор Апостол Карамитев. Повод този път е новоиздадената книга "Рицарят на Доброто", с автори Олга Маркова и Момчил Карамитев.

"Апостол Карамитев е име, което всеки българин знае. Невероятен актьор, харизматична личност, гражданин на света или просто добър човек, той винаги е бил в светлината на прожекторите и в сърцата на хората. Тази книга ни дава възможност да надзърнем в неговия личен свят и да се запознаем с човека от легендата."

Така адресират посланието си към читателя авторите на книгата.

А "Трамвай по желание" придава добавена стойност на този литературен портрет, с подробности около замисъла и написването на "Рицарят на Доброто", около начина на работа на съавторите и начина на живот на самия Апостол. Ще разберем, че името на Карамитев е било познато не само на българския зрител, а и на критиката в Западна Европа и САЩ. Ще научим, че италианската нишка в съдбата на актьора и фамилията му е свързана със сватбата на Борис Трети и Джована Савойска. 

Ще стане ясно, че подхранен с амбиция, късметът често е бил на страната на звездата. Ще узнаем, че Рицаря дълго време е носил броня, но в края на земните си дни я е изоставил. Ще стане публично достояние кой е написал доноса срещу Карамитев, за да заеме мястото му в Московската театрална академия. Ще опитаме от чувството за хумор на Апостола на Доброто.

Епизод 541 носи добавена стойност и към трилогията "Векът на Апостол", представена от "Трамвай по желание" през 2023 г., във връзка със 100-годишнината от рождението на големия актьор с епизодите "Щастията на Чочо", "Митарствата на Момчил" и "Маргарита и Майстора".

В "Апостолът на Доброто" гост в студиото отново е синът Момчил Карамитев, който допълва разказа за баща си и фамилията си с непознати до момента спомени и разсъждения.

Снимка – БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25