От 15 юни до 18 август българският художник Диан Костов внася съвременен поглед към иконописната традиция с изложбата "Кръстопът — цената на избора" в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел, най-голямата църква в света в стил Ар деко. Изложбата представя над 70 творби и е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието като преобразява базиликата отвътре и отвън с нестандартни инсталации и модерни иконописи. Платната, които изобразяват Исус Христос и Дева Мария са с размери близо 20 метра и за разпъването им се грижат алпинисти.
"Искам нещата, които правя да отговарят на времето и да интригуват младите хора. Това изкуство е на над 2000 години и се развива.", каза за "Домът на музите" иконописецът Диан Костов, а съпругата му и главен асистент за проектите Милена Ташкова сподели, че: " Диан е много съвременен и модерен човек, душата му и начина му на мислене много отговаря на времето в което живее."
Двамата работят с голям млад екип, които са уверени в работата си и за тях няма невъзможни неща.
Изложбата е разделена на три части:
"Накъде отиваме?" – е първата част на изложбата и започва още пред базиликата, като зрителите ще бъдат предизвикани да извървят път, който представлява нашите търсения и лутания в постигането на духовност и хармония.
Втората част – "Цената" започва с голям трънен венец, под който има огледало. Заставайки под трънения венец можем да си зададем въпроси, свързани с "Цената", която плащаме за успехите си и съпътстващите ги трудни избори.
Третата част – "Пътят" е срещата с онази част от нас, която се свързва, доверява се и търси Бога. Именно тук ще бъдат представени над 70 оригинални творби на Диан Костов – икони, рисунки и картини. Цялото пространство ще създава усещане за небесен свят, изпълнен с над 1300 бели птици.
Припомняме, че "Кръстопът — цената на избора" беше специален гост на катедралата Вотивкирхе във Виена, миналата година, по покана Йозеф Фаруджия, енорийски свещеник на катедралата.
Младия талант Катерина Кацарова представи изложба си на икони в Националния музей "Борис Христов". Разглеждаме как един млад човек решава да рисува икони и как духовното движи ръката на твореца.
Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg