Последният концерт за сезона на камерен ансамбъл "Силуети" е посветен на годишнините на именити български композитори – Панчо Владигеров (125 години от рождението), Любомир Пипков (120 години от рождението), Георги Тутев (100 години от рождението), Иван Спасов (90 години от рождението), Васил Казанджиев (90 години от рождението) и Румен Бальозов (75 години от рождението). Талантливите Лилия Жекова, Габриела Калоянова, Кристиян Калоянов и Калина Митева отново залагат на нетрадиционна концертна форма, с включени дискусии и мултимедия. На 9 март ансамбълът посвети концерт на личността на Константин Илиев, чиято стогодишнина отбелязваме през 2024.
Попитах дамите кои произведения са подбрали за настоящия концерт и как Константин Илиев се оказва важна фигура в историята на ансамбъла:
Габриела Калоянова: "За нас този концертът на 9 март беше може би най-важният през годината и надмина очакванията ни. Притеснявахме как ще бъде приет дори от музикалната критика, но смея да кажа, че беше увенчан с успех. Присъстваха важни имена на културната общественост, студенти и хора, интересуващи се от музика. Имахме щастието да бъдем на сцената с нашия професор Венцеслав Николов, с когото в непринуден разговор представихме личността на Константин Илиев в нейното многообразие като педагог, диригент, композитор и приятел. Професор Николов лично се познава с Константин Илиев и сподели много истории. Изпълнихме няколко произведения на Константин Илиев, прожектирахме мултимедия и снимки в залата и прозвучаха аудио записи с неговия глас".
Лилия Жекова: "Беше емоционална вечер, а датата не беше случайна. Осъществихме концерта на 9 март – рожденият ден на Константин Илиев,и се получи един много емоционален празник. Публиката беше много развълнувана и с топлота си спомни за Константин Илиев".
В предаването "Контемпо" обсъждаме непопулярни теми, една от които е липсата на българска съвременна музика в концертните програми. Като един от съставите, които редовно изпълняват българска музика, попитах членовете на ансамбъл "Силуети" за мнението им по избягваната тема.
Концертът, озаглавен "Българска класика" на камерен ансамбъл "Силуети" ще се състои на 10 май от 19 часа в Сити Марк Арт Център. Заповядайте!
Снимки: ФС на КА „Силуети“
Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте!
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън, несбъднат сън. Толкова пъти си го слушал, когато ти е било тежко, но и в мигове на щастие също, и знаеш, че ще ти помогне. Той просто те разбира – точно теб, непознатия, който живее със смисъла в думите му...
1 април Свири Оркестърът на Италианска Швейцария с диригент Давид Афхам. 3.00 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Концерт за виолончело в ла минор, оп. 129. Солист: Трулс Мьорк (виолончело). 3.26 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Сарабанда из Сюита за виолончело № 2 в ре минор, BWV.1008. Изпълнява Трулс Мьорк (виолончело). 3.31 часа – Лудвиг ван..
От 29 септември до 6 октомври 2024 година Лвов туптя под ритъма на Международния фестивал "Контрасти". Темата на юбилейното издание беше "Ретроспекция", разглеждайки духът на времето от идеята за създаването на фестивала през 1994 и съвременния му вид. В последните две издания на фестивала разговарям с Дзвенислава Сафиан – музиколог, магистър в..
Чаровният и слънчев вокал Велека Цанкова е в студиото на "Семейно радио" заедно с бързащия за репетиция Михаил Йосифов, който се включва по телефона. Двамата представят втория албум с авторска музика на Михаил Йосифов & Новините в джаза: "Шипков мармалад". Не пропускат да поканят слушателите на концерта на формацията на 30 март в Sofia Live..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg