Последният концерт за сезона на камерен ансамбъл "Силуети" е посветен на годишнините на именити български композитори – Панчо Владигеров (125 години от рождението), Любомир Пипков (120 години от рождението), Георги Тутев (100 години от рождението), Иван Спасов (90 години от рождението), Васил Казанджиев (90 години от рождението) и Румен Бальозов (75 години от рождението). Талантливите Лилия Жекова, Габриела Калоянова, Кристиян Калоянов и Калина Митева отново залагат на нетрадиционна концертна форма, с включени дискусии и мултимедия. На 9 март ансамбълът посвети концерт на личността на Константин Илиев, чиято стогодишнина отбелязваме през 2024.
Попитах дамите кои произведения са подбрали за настоящия концерт и как Константин Илиев се оказва важна фигура в историята на ансамбъла:
Габриела Калоянова: "За нас този концертът на 9 март беше може би най-важният през годината и надмина очакванията ни. Притеснявахме как ще бъде приет дори от музикалната критика, но смея да кажа, че беше увенчан с успех. Присъстваха важни имена на културната общественост, студенти и хора, интересуващи се от музика. Имахме щастието да бъдем на сцената с нашия професор Венцеслав Николов, с когото в непринуден разговор представихме личността на Константин Илиев в нейното многообразие като педагог, диригент, композитор и приятел. Професор Николов лично се познава с Константин Илиев и сподели много истории. Изпълнихме няколко произведения на Константин Илиев, прожектирахме мултимедия и снимки в залата и прозвучаха аудио записи с неговия глас".
Лилия Жекова: "Беше емоционална вечер, а датата не беше случайна. Осъществихме концерта на 9 март – рожденият ден на Константин Илиев,и се получи един много емоционален празник. Публиката беше много развълнувана и с топлота си спомни за Константин Илиев".
В предаването "Контемпо" обсъждаме непопулярни теми, една от които е липсата на българска съвременна музика в концертните програми. Като един от съставите, които редовно изпълняват българска музика, попитах членовете на ансамбъл "Силуети" за мнението им по избягваната тема.
Концертът, озаглавен "Българска класика" на камерен ансамбъл "Силуети" ще се състои на 10 май от 19 часа в Сити Марк Арт Център. Заповядайте!
Снимки: ФС на КА „Силуети“
Днес (15 май) от 19 часа в Конферентен център "Възраждане" хор "Нуша" с диригент Нели Андреева ще представи концерт-премиерата на проекта "Из ръкописите на Стефка Кушлева: Първи интерпретации за хор". "В самото събитието ще има четири хора: младежкият хор към "Нуша" с диригент Калина Андреева, като това ще е първа нейна изява като диригент, ще..
След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк Джаз" ще има удоволсtвието да ви срещне с още един не по-малко даровит и заслужил артист от кръга на най-сериозния рокендрол-траш-блус лейбъл в Европа – Voodoo Rhythm Records (Берн, Швейцария)...
16 май Свири оркестър "Скола канторум Базилиенсис" с диригент Вацлав Лукс. 3.00 часа – Балтазаре Галупи (1706-1785), Концерт № 4 в до минор. 3.13 часа – Антонио Вивалди (1678-1741), Nisi Dominum в сол минор, RV 608. Солист Флавио Фери-Бенедети (контратенор). 3.34 часа – Георг Фридрих Хендел (1685-1759), Йохан Георг Пизендел (аранжимент), Сюита из..
Концертна програма “Мирослава и Мирослав” само глас и пиано, с подзаглавие Both Sides Now ("Двете страни сега"), има на 17 май, събота, в столичния In The Mood Jazz Club . За ценителите на смислената и фина музика, производна на джаза, имената на Мирослава Кацарова и Мирослав Турийски в нея са красноречиви. През 2015 година те изпълниха за първи..
Всички познават Василка Андонова като една от най-харизматичните и усмихнати певици. Талантлива, завладяваща, добронамерена, приковаваща вниманието, тя носи не само красотата на трънската песен, но и характера на трънчани. Снимките са предоставени от семейството на Василка Андонова
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Изкуственият интелект не може да замени естествения, защото не може да разбере живота, съзнанието и да генерира смисъл, е тезата на Сергей Герджиков,..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg