Едва на 24 години Златомир Фунг продължава да удивява публиката с безграничната си виртуозност и изключителна чувствителност. Като резидентен артист с Кралския филхармоничен оркестър през сезон 2023/24 Фунг се подвизава в Cadogan Hall в Лондон и обикаля Обединеното кралство с оркестъра. Акцентите в Северна Америка и Азия включват дебюта на Фунг с оркестъра на Кливланд, изяви със симфоничните оркестри на Балтимор и Шанхай и турне в Япония, Хонконг и Тайван.
На 23 май се открива 55-ото издание на Международния фестивал "Софийски музикални седмици". По този повод Антония Барулова разговаря със Златомир Фунг, който застава под плаката на Ернест Хьоцл и заедно представят Концерт за виолончело и оркестър №1 от Камий Сен-Санс.
Кога разбра, че музиката е много важна за теб?
ЗФ: Започнах да свиря на виолончело, когато бях на три. Израснал съм в Съединените щати. Майка ми е от България и особено от нейна страна в семейството, винаги е имало любов към класическата музика. Израснах с трима братя и сестри, и всеки от нас свиреше на музикален инструмент в даден момент, а виолончелото беше моят инструмент. Шест години учих при първия си учител. След това, когато бях на девет години, семейството ми се премести в другия край на Съединените щати, близо до Бостън. Започнах да свиря по-сериозно и да взимам повече уроци по елементарна теория и композиция. И реших, че наистина искам да стана професионален музикант.
Първият ти концерт в България предстои на 23 май. Може ли да разкажеш повече за програмата?
ЗФ: Наистина се вълнувам да свиря със Софийската филхармония. Ще представим Концерта за виолончело №1 на Сен Санс, който е много специален за мен, защото е един от първите концерти, които научих, и не съм го свирил много през последните десет години. Само преди няколко месеца го прегледах за първи път от известно време и мисля, че е наистина прекрасно произведение. Това е един от по-кратките концерти за виолончело, дълъг е само около 20 минути, но в него има всичко. Има много бурна, интензивна музика, има много любяща и лирична музика, много спокойна и забавна музика. Така че има наистина цялата гама от възможности. Затова е едно от любимите ми произведения и очаквам с нетърпение да го изпълня със Софийската филхармония.
Чуйте разговора на Антония Барулова с Златомир Фунг в звуковия файл.
В съботния празничен ден слушателите на програма "Христо Ботев" ще имат възможността да чуят документален запис на една рядко изпълнявана творба от композитора Парашкев Хаджиев. Избрали сме изпълнение от 25 ноември 1969 г., когато солистите и оркестърът на Софийската опера са изпълнили операта "Майстори" под диригентската палка на маестро Атанас..
Либрето: Парашкев Хаджиев По драматичната пиеса на: Рачо Стоянов Световна премиера: 9 октомври 1966 г., Софийска опера Действащи лица и изпълнители: • Тихол, майстор резбар (тенор) • Найден, негов син, резбар (бас) • Милкана, жена на Найден (сопран) • Живко, майстор резбар (тенор) • Добри (баритон) • Кольо (тенор) • Генчо..
Задава се шумна мрачна майска вечер в сърцето на мрака в София. 24 май с наситени китари, дръм машини, бас и бяс. Понякога те се завръщат: след дебюта си на българска земя по Гергьовден 2024 г. независимото (в пълния смисъл на думата) електро-индъстриъл-авнагард-рок дуо Putan Club повтаря Софияна светлата дата 24 май в тъмните подземия на..
"Единение" е авторски албум на Константин Кучев, братя Якъбови и сестри Апостолови, Ян Добрева, Васил Спасов - Sariel Orenda, Петър Йорданов - Бъни, Мартин Саийд Бейран, Силсила Махбуб, Халед Мераджудин, Нона Митева, Александър Лазаров, Мари Андонова, Асен Хайдутов, Анна Каралашева, Ердинч Милев. Авторите на албума споделят: "Музиката като..
На 25 и 29 май в град Бразилия, клавирното дуо ще осъществи два от ключовите проекти на състава – продължаващото турне с Клавирния концерт за четири ръце на Йоханес Брамс и аранжимент на Рихард Дюнсер на Клавирен квинтет, оп. 25, както и програма с преобладаващо българско присъствие. Посещението им е резултат на покана от Клаудио Коен, който се..
Има ли руска пропаганда в българските училища и какво показва разследване на БНТ, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Мая Димитрова,..
В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на..
Как да различим социалните от политическите послания в една криза и защо исканията на синдикалистите по време на протестите в градския транспорт на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg