За тайните на професията на сценографа и умението да рисуваш образи, картини и приказки на театралната сцена и на големия екран разказват младите сценографки Михаела Михайлова и Деница Николова. Двете са завършили Националната художествена академия в София.
"Изисква храброст и смелост, за да покажеш собственото си изкуство. Това важи може би за всеки творец и почти във всяка артистична професия има нужда от храброст", споделя Михаела Михайлова, активно практикуват своята специалност.
Тя допълва, че професията на сценографа е мобилна и всеобхватна, а всеки реализиран проект е съвкупност от различни измерения. В момента има действащо представление, чийто автор на сценографията е тя, а именно "Списъкът на всички страхотни неща" в Театър 199 "Валентин Стойчев".
По дефиниция работата на сценографа е основна творческа в измислянето на проекти. Обаче така се получава, че много често се налага човек сам да си дърворезбар, железар и да разбира от всякакъв вид строителна дейност за създаването на един декор.
Деница Николова пресъздава магията в куклени представления и често обяснява на децата, че през нейните ръце минава всичко онова, което се вижда на сцената.
Дигиталното и приложеното могат да се съчетават на сцената по невероятен начин. Мултимедията, която през последните години се използва за изобразяването на декори, е голям плюс. Не бива да се пропуска и ролята на изкуствения интелект, който вече има своето място и сценографите не бива да се плашат от него.
"За мен символиката е много важна, а и тя помага по някакъв начин за вдъхновението и за насоката за изграждането на самия проект", твърди Деница Николова.
Заедно с опита си на театралната сцена и в киното, Михаела и Деница споделиха своята гледна точка за благотворителния бал на музея на изкуствата "Метрополитън" в Ню Йорк – "Мет гала".
Всяка година събитието се провежда в първия понеделник на май и неговото първоначално призвание е основен източник на финансиране на модния департамент на престижния музей. Миналогодишното издание на гала вечерята донесе на организаторите 22 милиона долара. Изобилие от най-различни цветя се вписваше в тазгодишната тема на бала "Градината на времето", заимствана от едноименния разказ на писателя Джеймс Балард.
Михаела Михайлова и Деница Николова коментираха какви костюми биха сътворили по тази тема "Спящите красавици: Пробуждане на модата".
Чуйте целия разговор в звуковия файл
Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..
Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..
"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..
На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg