Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бяла вселена и черен връх

В епизод 542 "Трамвай по желание" среща своята публика с кинорежисьора Еленко Касалийски.

Повод за гостуването на известния документалист е предстоящата премиера на пълнометражния му филм "Отвъд предела". Лентата е заснета по време на 31-вата антарктическа експедиция до българската база на Ледения континент. Там, където при непознати за европееца климатичмни условия се срещат Атлантическият и Тихият океан.

Радиопремиерата на филма представлява едно увлекателно и живописно пътешествие "С трамвай до Антарктида". От отплаването от пристанище Варна, през Проливите и Средиземно море, през Атлантическия океан и протока Дрейк до източния бряг на Южния залив, о-в Ливингстън в архипелага Южни Шетлъндски острови, Западна Антарктика, където се намира българската "губерния", сезонната база "Св. Климент Охридски". Там, сред едни от най-екстремните условия на планетата, разностранният български екип от учени и изследователи полага своите висококвалифицирани усилия, в полза на българската и световната наука. И участва в работата на Антарктическия парламент. Това е една от най-престижните принадлежности на България в световна организация, тъй като в този парламент членуват всичко на всичко 29 държави от цялото земно кълбо.

За живота и работата в тази бяла вселена, за екипа и неговата уникална солидарност, за природата и чистотата в нас и около нас и за един метафоричен Черни връх разказва в своята радиопремиера на 90-минутния филм "Отвъд предела" режисьорът Еленко Касалийски. И понеже по образование е философ, разкрива личното си разбиране за пределите и границите в човешката душа.

Документалният филм "Отвъд предела” ще се яви на най-големите европейски и световни фестивали за документално кино, след което ще тръгне по киносалоните в България и ще се предложи на големите световни телевизионни канали за документални и научно-популярни филми.

Повече подробности за филма и създателите му тук






По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25