Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Елка Пороминска отговаря на слушателски въпроси

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска отговаря на слушателски въпроси в предаването.

Слушатели от град София (г-жа Николова и синът ѝ) задават следния въпрос:

"Наследници сме на моя съпруг и баща на детето ни на имущество, което включва недвижими имоти в България, както банкови сметки в България и в Унгария. Съпругът на г-жа Николова е български гражданин, постоянно живеещ и починал през 2011 г. в България. Тя е унгарска гражданка с разрешение за постоянно пребиваване в Република България. Бракът ни е сключен в България през 1984 г.

След смъртта на съпруга ми синът ни прие наследството по опис, съгласно Закона за лицата и семейството и Закона за наследството, тъй като беше малолетен към датата на смъртта на своя баща и съдът издаде такова решение през 2012 г.

През 2017 година въз основа на решението поискахме разрешение за продажба на идеалните части от имот в България, за да имам средства за издръжката и обучението на детето и съдът даде такова разрешение и продажбата беше извършена, като средствата бяха преведени по специално разкрита сметка на детето.

Синът ми вече навърши пълнолетие и пожела да изтегли средствата по влоговете на своя баща, намиращи се в банка в Унгария. Банката отказа да предостави средствата, въпреки че беше представено съдебно решение относно приемане по опис на наследството от сина ни, което би следвало да се признае и изпълнява в Унгария. 

Какво можем да предприемем като стъпки, за да може синът ни да получи парите от сметките в унгарската банка?"

Адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида", направи своя коментар на този слушателски въпрос:

Приемане на наследство по опис от малолетно дете и изпълнение на решение в страна членка на ЕС

Малолетното дете, действащо чрез своя законен представител (майката), може да приеме на наследство по опис. Детето в случая притежава идеални части от наследените недвижими имоти, движими вещи и вземания по влогове в банки и търговски дружества. В молбата-заявление до съда за приемане на наследството по опис се описват подробно всички установени и известни на наследника движими и недвижими вещи, банкови сметки, дялове и акции от търговски дружества и др., които са били собственост на наследодателя.

Срокът за подаване на молба-заявлението за приемането на наследството по опис до Районния съд е 3-месечен от датата на узнаване за смъртта на наследодателя.

Този 3-месечен срок за приемане на наследството по опис не важи за малолетни и непълнолетни. При входиране на молбата до Районния съд се представят всички необходими документи (удостоверение за наследници, препис-извлечение от акта за смърт на наследодателя, номера на банкови сметки, регистрирани дружества и т.н.), както и се внася държавна такса в размер на 25 лв. За разглеждане на заявлението съдът събира такса от 20 лв. и 5 лв. държавна такса за издаване на удостоверение за вписване на приемането по опис в особената книга на Районния съд.

Нормата на чл. 61, ал. 2 ЗН (предвиждаща, че недееспособните приемат наследство само по опис) и нормите на чл. 130, ал. 3 СК (въвеждаща общото правило, че разпоредителни действия с посочените в закона имуществени права на детето, се допуска само с разрешение на районния съд при преценка, че разпореждането не противоречи на интереса на детето) и чл. 130, ал. 4 СК (въвеждаща изрична забрана за разпоредителни действия с имуществени права на детето, за които законодателят предварително е преценил, че са неблагоприятни за него) са императивни и са приети от законодателя в защита правата на ненавършилите пълнолетие деца. Приемането на наследството задължително по опис означава, че те отговарят ограничено за задълженията – само чрез и до стойността на активите на наследството. Следователно детето не може да се окаже "увредено" в резултат на приемане на едно наследство, доколкото отговорността за задълженията никога няма да надхвърли стойността на придобитите права.

"При издаването на разрешение от районния съд по реда на чл. 130, ал. 3 СК, за извършване на действия на разпореждане с недвижими имоти, с движими вещи чрез формална сделка и с влогове, както и с ценни книги, включени в наследството, е необходимо да се изисква представяне на доказателства за приемане на наследството по опис. Непълнолетният не може да приеме наследство с конклудентни действия. Молбата за издаване на разрешение по реда на чл. 130, ал. 3 СК не представлява конклудентно действие за приемане на наследството."

Българските съдебни решения могат да се изпълняват в страните членки на ЕС, без да е нужно тяхното признаване. В случай че по някаква причина не бъде зачетена тяхната сила, както е станало в този казус, следва да се проведе процедура по издаване на Европейско удостоверение за наследство, съгласно Регламент  (ЕС) № 650/2012. Това удостоверение е задължително във всички страни-членки на ЕС.

Чуйте отговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Надежда за Ръжево Конаре

Село Ръжево Конаре се намира в община Калояново и е на 27 километра от областния град Пловдив. В него живеят около 1400 човека. Ранни сведения за живота в селото през първата половина на 19-и век са преданията за чумавото – чумната епидемия от 1836 - 1837 година. Те разказват, че цели семейства напускали селото и се заселвали или само нощем..

публикувано на 01.06.24 в 09:05
Амели Льоклер

Животът на една френска бизнесдама в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с Амели Льоклер , една французойка, родена близо до Бордо, живяла из цяла Франция и дори за няколко години в Белгия, която казва, че климата на България е най-хубавият. Амели живее трайно тук от вече седем години.  След като е премила през работа в съдебната и МВР системата у нас, днес Амели е управител на своя..

публикувано на 31.05.24 в 16:44

Литературни маршрути представиха "Софийските страници на Лора Шумкова"

Фондация "Прочети София" стартира своите първи литературни разходки в града, които се развиват в две издания, всяко от които с шестмесечна програма. Всяка година литературните маршрути се обновяват с нова и напълно безплатна литературна програма, което ги прави уникални и разнообразни за любителите на литературата. Лора Шумкова е фигура,..

обновено на 31.05.24 в 13:10
Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров, Мария Мира Христова и Елинка Величкова

"Семейно радио" с Магдалена Димитрова, Ивайло Димитров и музикалният редактор Елинка Величкова

В последното майско издание на "Семейно радио" за 2024-а гостува журналистката от Балканска редакция на БТА Магдалена Димитрова заедно с баща си – вестникарят и журналист Ивайло Димитров. Музикален редактор на броя е легендата на програма "Христо Ботев" Елинка Величкова. За нея и за екипа на предаването събитието е – последен ефир за Елинка преди..

публикувано на 31.05.24 в 13:01

Пандемия ли е насилието: Битката на една майка със съдебната система

Пандемия ли е насилието? Предаването "Законът и Темида" насочва вниманието на слушателите към частния случай на Биляна Борисова от град Шумен . Борисова споделя: "Съдебната война започна от 31 декември 2021 година, когато, след като съпругът ми сподели традиционната вечеря, се оказа, че ми е завел първото дело за домашно насилие. Никоя майка..

публикувано на 31.05.24 в 12:03