В епизод 544 "Трамвай по желание" среща своята публика със забележителния музикант Митко Щерев.
Биографичната справка за Митко Щерев е пълна с обрати и знаци на съдбата. Роден е на 28 януари 1946 г. в Ямбол в бедно семейство. Част от детството му минава в пансиони в Ямбол и Пловдив (1957 – 1964). Отначало свири на акордеон. Завършва музикалното училище в Пловдив със специалност фагот и Академия за музикално и танцово изкуство в същия град. В средата на 1960-те години започва професионалната си дейност в областта на професионалната музика като ръководител на оркестъра на Емил Димитров "Синьо-белите". В началото на 1970-е години е ръководител на оркестър "Маковете", който съпровожда Лили Иванова.
Отстоявайки собствените си разбирания за музиката, през 1974 г. Митко Щерев създава група "Диана Експрес" и оттогава насам е свързан изпълнителски и творчески с нея, като пише почти цялата ѝ музика. По ирония на съдбата неотдавна бе направен нелеп опит за кражба на групата, който бе осуетен чрез съдебни действия.
Митко Щерев се реализира и като популярен композитор на филмова музика. Автор е на музиката на филмите: "Дубльорът", "Осъдени души", "По хълмовете на времето", "Човек от народа", "Адаптация", "Комбина", "La Donna E Mobile". През 1996 г. Съюзът на филмовите дейци в България го избира чрез поименно гласуване за филмов композитор на столетието – наградата, която големият музикант цени най-много.
Композиторът често сменя клавирните инструменти с клавиатурата на компютъра. Литературните му опити са няколко, а сред които изпъква биографичната книга "Забравих си часовника на пианото".
В студиото на "Трамвай по желание" маестрото развива и свои тези за автентичния фолклор, за фасадния патриотизъм, за актуалната действителност. В края на краищата Митко Щерев е убеден, че човек по всяко време трябва да вярва, независимо в какво. Както и е категоричен, че светът и човекът си патят най-много от хитреците.
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..
В Деня на Европа посланичката на Украйна в България Олеся Илашчук коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" бъдещето на Украйна в Европа,..
Българският културен институт във Варшава, съвместно с посолството на България, Археологическия музей в Познан и Историческия музей град Свищов..
Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg