Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вариации за цигулка и човечност

Момчил Карамитев
Снимка: Ани Петрова

В епизод 546 "Трамвай по желание" поставя във фокус късометражната кинолента "Вариации за цигулка: 100 долара", представена в студиото от своя продуцент и режисьор Момчил Карамитев.

16-минутният филм заслужи световно признание с включването му сред стотици участници в късата листа на една от съпътстващите програми на фестивала в Кан.

Как една банкнота може да промени живота ни. Банални отговори на този въпрос съществуват в изобилие. Ако тя е 100-доларова, вариантите се увеличават, а ако е и фалшива, стават безброй. Но българският филм в Кан има за цел за анализира не вариантите, а вариациите на една много човешка, малко тъжна, но вдъхновяваща и зареждащо оптимистична история. Продуцент и режисьор на лентата е Момчил Карамитев, оператор е Калоян Божилов, музиката е дело на Антоний Дончев. В главните роли се превъплъщават Бояна Детелинова Андреева и Бояна Петкова, самите те цигуларки в живота, а епизодичните са поверени на Любо Нейков, Любо Гърбев, Ивайло Симеонов и кучето Креспо.

Важно е да се отбележи, че филмът е създаден по сценарий на покойния вече кинотворец Сергей Комитски, който ни напусна в разгара на Ковид пандемията.

За тазгодишното издание на кинофестивала в Кан оценките ще дойдат тепърва. Холивудската суперзвезда Мерил Стрийп получи почетна Златна палма за "незаличимо място в историята на кинематографията". Освен Стрийп, тази година почетната "Златна палма" получиха също създателят на филмовата сага "Междузвездни войни" Джордж Лукас, както и Studio Ghibli на японския анимационен режисьор Хаяо Миядзаки. Какви посоки за Седмото изкуство зададе тазгодишното издание на знаменития законодател в света на киното, това също е тема на днешния ни гост в студиото. За българския зрител по-важното е, че сред отличеното меню на фестивала достойно място намери и кратката, но впечатляваща продукция на Момчил Карамитев "Вариации за цигулка".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Автопортрет, 1983

За материалното и духовно наследство на Дечко Узунов

Казанлък е град, който освен наследството на траките и аромата на роза дамасцена може да предложи на своите гости едно пътуване в чудния свят на изобразителното изкуство. На 27 юни в Софийската градска художествена галерия се състоя лекция на тема "Дечко Узунов и неговото наследство в Казанлък". В "Артефир" д-р Пламен Петров говори за..

публикувано на 29.06.24 в 08:30

Краткият рай на Николай Искренов

Тази година наградата на редакция "Хумор и сатира" на Националния конкурс за хумор и сатира в град Кубрат спечели столичният поет Николай Искренов.  Журито оцени искрените, човешки и "кинематографични" стихове, които той бе предложил за участие. Оказа се обаче, че Николай Искренов има не само сатирични стихотворения, палитрата на неговите интереси е..

публикувано на 29.06.24 в 08:00

Кулябин, Коршуновас и една "Среща сред цъфналите праскови"

Три големи събития предстоят в рамките на фестивала "Световен театър в София" . Повече за вълнуващите театрални преживявания, които очакват българската публика  в "Артефир", разказва театроведът Асен Терзиев . Това е 18-о издание на фестивала, който е част от Културния календар на Столична община. "Страх и отчаяние в Третата империя" –..

публикувано на 28.06.24 в 16:37
Мариус Донкин

Мариус Донкин взе голямата награда на Международния фестивал "МоноАкт" – Косово

Химн за обичта и толерантността е монодрамата "Господин Ибрахим и цветята на Корана", с която актьорът Мариус Донкин спечели голямата награда на VI издание на Международния фестивал "МоноАкт" в Косово . Пет пиеси участваха в състезателната програма, като моноспектакълът по едноименното произведение на Ерик-Еманюел Шмит заслужи овациите на..

публикувано на 28.06.24 в 15:59

Международният форум за кирилицата продължава

Това издание на "Артефир" пренася слушателите на церемонията по откриването на Международния форум за кирилицата "Азбука, език, идентичност" . Двудневното събитие, инициирано от вицепрезидента на Република България Илияна Йотова, започна на 27 юни в зала 6 на НДК и продължава днес (28 юни) в Регионалния исторически музей - Пловдив...

публикувано на 28.06.24 в 15:10