Твърде артистично заглавие на фона на сериозните проблеми, които поставихме в поредния брой "За здравето". Но… това бе подходът ни да "стигнем" по-лесно до съзнанието на родителите, а и на децата.
Най-общо говорихме за педиатрия и за неврологичните здравословни проблеми в ранната възраст, за симптомите, които родителите трябва да следят, за отговорността на всички ни за детското здраве. Основен гост бе проф. Венета Божинова, тя е изявен невролог в областта на педиатрията и се включи директно от Националния конгрес по неврология.
Гост бе и проф. Владимир Пилософ, който е отдал живота и кариерата си на детското здраве, дълго ръководител Българската педиатрична асоциация, а сега неин почетен председател. В реалистичен и прагматичен коментар нашият събеседник не бе оптимист за състоянието и за бъдещето на българската педиатрия. И като възможности, и като база, но най-вече като човешки ресурс и потенциал. Проф. Пилософ изтъкна огромната липса на детски лекари и сестри, а и честото политизиране на проблема. Всичко това неизменно води до една перманентна криза, призна той.
В диалога с проф. Венета Божинова, експертът по детска неврология очерта най-честите болестни симптоми и неврологични заболявания в детска възраст. Тя посочи техния характер и проява, както и произходът им – вродени или придобити. Особен интерес и внимание в хода на предаването отделихме на епилепсията – една често срещана и твърде разпространена болест. За успокоение на специалисти и родители терапевтичните схеми и подходи в лечението на епилепсията са успешни и ефективни. Разбира се, фармацевтичната индустрия продължава да работи и открива иновативни медикаменти. Един от тях, чиято формула съдържа есликарбазепинов ацетат, вече е в употреба и голямото негово предимство е, че се приема еднократно в денонощието.
С проф. Божинова говорихме за много аспекти на епилепсията – за нейния генезис, разпространение, диагностициране, различните й видове и прояви. Специалистът – детски невролог, очерта и най-ефективните методи за диагностициране на заболяването. Сред тях задължителният ядрено-магнитен резонанс за потвърждение и ЕЕГ за проследяване.
В разговора с проф. В. Божинова очертахме отново ефективността на терапията и позитивното ѝ повлияване върху хода на заболяването и подобряване на качеството на живот.
В края на среща ни от Сандански се включи проф. Димитър Младенов – уролог и организатор на традиционните национални урологични симпозиуми. Следващата събота ще дискутираме с него и с колегите му именно върху проблемите на урологичното здраве на малки и големи, на жени и мъже.
С Мария, Анна и Антон тръгваме на едно пътешествие из екзотични места – там, където какаовият плод е приютен под щедрите сенки на високи бананови палми или отрупани с манго и папая дървета. Островът, на който отиват е Гренада и е сред многото в Карибския басейн. А Мария, Анна и Антон, не просто търсят приключения сред джунглата на "Какаовия колан"...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо като съвременния Бай Ганьо. Негов автор е д-р Богдан Дичев, гл.ас. в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН, гост на предаването "За думите". Той изследва публикуваните в..
Способни ли са машините да мислят? Има ли връзка между разбирането, интелигентността и съзнанието? Каква е природата на мозъчните процеси, които са в неговата основа, и могат ли да бъдат прехвърлени в електронен носител? Тези и други въпроси обсъждат авторите на статиите, включени в сборника "Изкуствен срещу естествен интелект", чийто съставител е..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..
Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg