Твърде артистично заглавие на фона на сериозните проблеми, които поставихме в поредния брой "За здравето". Но… това бе подходът ни да "стигнем" по-лесно до съзнанието на родителите, а и на децата.
Най-общо говорихме за педиатрия и за неврологичните здравословни проблеми в ранната възраст, за симптомите, които родителите трябва да следят, за отговорността на всички ни за детското здраве. Основен гост бе проф. Венета Божинова, тя е изявен невролог в областта на педиатрията и се включи директно от Националния конгрес по неврология.
Гост бе и проф. Владимир Пилософ, който е отдал живота и кариерата си на детското здраве, дълго ръководител Българската педиатрична асоциация, а сега неин почетен председател. В реалистичен и прагматичен коментар нашият събеседник не бе оптимист за състоянието и за бъдещето на българската педиатрия. И като възможности, и като база, но най-вече като човешки ресурс и потенциал. Проф. Пилософ изтъкна огромната липса на детски лекари и сестри, а и честото политизиране на проблема. Всичко това неизменно води до една перманентна криза, призна той.
В диалога с проф. Венета Божинова, експертът по детска неврология очерта най-честите болестни симптоми и неврологични заболявания в детска възраст. Тя посочи техния характер и проява, както и произходът им – вродени или придобити. Особен интерес и внимание в хода на предаването отделихме на епилепсията – една често срещана и твърде разпространена болест. За успокоение на специалисти и родители терапевтичните схеми и подходи в лечението на епилепсията са успешни и ефективни. Разбира се, фармацевтичната индустрия продължава да работи и открива иновативни медикаменти. Един от тях, чиято формула съдържа есликарбазепинов ацетат, вече е в употреба и голямото негово предимство е, че се приема еднократно в денонощието.
С проф. Божинова говорихме за много аспекти на епилепсията – за нейния генезис, разпространение, диагностициране, различните й видове и прояви. Специалистът – детски невролог, очерта и най-ефективните методи за диагностициране на заболяването. Сред тях задължителният ядрено-магнитен резонанс за потвърждение и ЕЕГ за проследяване.
В разговора с проф. В. Божинова очертахме отново ефективността на терапията и позитивното ѝ повлияване върху хода на заболяването и подобряване на качеството на живот.
В края на среща ни от Сандански се включи проф. Димитър Младенов – уролог и организатор на традиционните национални урологични симпозиуми. Следващата събота ще дискутираме с него и с колегите му именно върху проблемите на урологичното здраве на малки и големи, на жени и мъже.
По повод 1-ви ноември, Деня на народните будители, екипът на предаването "Следобед за любопитните" гостува на Физическия факултет на СУ. Тази година факултетът отбелязва 135 години от създаването си и 70 години от членството на България в ЦЕРН и 25 години от присъединяването на България към него. Факултетът има водещо място в работата на..
"Третият Рим и Църквата" е тема и на новия том в изследването на българския монах Калистрат Зогграфски от Атон. Заедно с Митко Новков, публицист и културолог, и с Иван Йовчев, главен асистент от Богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Говорим за Църквата като проекция на Божия промисъл на Земята, но и за институционалните ѝ падения и..
Сдружение "Професионален форум за образованието" започна нов проект, насочен най-вече към младите, желаещи да отделят време и енергия за общественополезни цели. Първото събитие по проекта беше форум на 24 октомври с участието на ученици и студенти от София, както и организации, занимаващи се с различни социални каузи и доброволчество, които..
Наталия гостува в предаването "За думите" на 29 октомври – Ден на бесарабските българи. Държи в името на празника да се споменават и българите от Таврия (българските преселници от Бесарабия, царска Русия, които след 1856 г. попадат в пределите на Княжество Молдова и след няколко години, принудени от лошото отношение на молдовската власт и подмамени..
Каквито и думи да цитирам от разговора ни с д-р Бисерка Йовчева – все ще са подходящи за заглавие. За тези, на които името е познато, но не се сещат откъде, ще напомня. Тя стана известна като "жената, която пусна влака", след като се обади на премиера Дянков, че стотина ученици от Шумен и Търговище мръзнат мокри и гладни на Централната софийска гара...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в..
Галерия "Астри" по неписана традиция представя новата изложба на художника Евгени Колев. Тя е назована лаконично "Живопис" и съдържа 21 картини, подредени..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg