Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Космополитният посланик на сближението

Яков Джераси (вдясно) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 548 "Трамвай по желание" среща своята публика с космополитния посланик на сближението, съгласието и помирението Яков Джераси.

Яков Джераси е роден през 1946 г. в София в семейство на български евреин и християнка. Еврейският му род води началото си още от XIV век в Испания. Както е известно, сефарадските евреи са прокудени оттам и част от тях, сред които и родът Джераси, се насочва към Балканите, по това време е част от Османската империя. Думата "джераси" на арабски означава човек, който се занимава с медицина. Мнозина от рода Джераси са били медици, някои от тях лични лекари и зъболекари на цар Борис III и на царското семейство. Бащата на противозачатъчното хапче "антибебе" Карл Джераси е чичо на Яков.

През 1949 г. емигрира в Израел със семейството си, а после в Съединените щати завършва международни отношения в University of the Pacific в Стоктън, Калифорния. През 1949 г. Яков Джераси емигрира с близките си в новосъздадената държава Израел. Учи във Франция и в САЩ. През 1971 г. се присъединява към израелската армия като неин говорител. През 1973 г. служи на израелската войска във войната от Йом Кипур и дори става говорител на въоръжените сили.

Джераси е сред най-известните представители на еврейската общност в България и името му се свързва с много известни политици, бизнесмени и интелектуалци, на които е бил и съветник.

Яков Джераси е един от най-големите застъпници за разпространяването на историята за спасението на българските евреи.

Личен приятел на израелския писател и политик проф. Михаел Бар-Зоар, роден в София, автор на биографични и исторически изследвания. Сред тях е и историята за спасяването на българските евреи през Втората световна война в книгата "Извън хватката на Хитлер. Героичното спасение на българските евреи" (Beyond Hitler’s Grasp. The Heroic Rescue of Bulgaria’s Jews (1998).

Неуморният мисионер на духа има взаимоотношения и с киното – заедно с режисьора Димитър Гочев е продуцент на документалния филм "Следващото поколение" – вълнуваща и автентична история за спасяването на евреите в България.

Освен всичко друго Яков е намерил време и възможност да стане и административен директор на Симфоничния оркестър в Лос Анджелис.

Сега е ред на неговата лична житейска симфония, записана в студиото на "Трамвай по желание".

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25