Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пандемия ли е насилието: Битката на една майка със съдебната система – втора част

Снимка: Алами/Ройтерс

Пандемия ли е насилието? Частният случай на Биляна Борисова и Валентина Десова от град Шумен. Продължаваме темата от 31 май.

В предаването от 31 май се засяга частният казус на Биляна Борисова от Шумен – майка на две деца. Тя разказа за своята битка със съдебната система. Биляна Борисова твърди, че е несправедливо обвинена от бившия си мъж в домашно насилие върху двете деца. Обвиненията включват лишаване от образование и медицинска грижа и сектантско влияние. По думите на майката Законът за защита от домашно насилие е поредният абсурден закон, който позволява да се издават безсъвестни решения, съсипващи човешки съдби.

В това предаване се включва с още една гледна точка Валентина Десова от град Шумен, баба на двете деца:

"Насилието на бащата върху децата продължава и до днес. Те са при бащата от май месец 2023 г. Насилието започва веднага – малкото дете (тогава на 4 години) е наказано от бабата по бащина линия. Поставени са му три ваксини в един и същи ден... Въпреки че детето направи реакции от тези ваксини, бащата продължи до оня ден да го подлага на ваксини. Детето получи атопичен дерматит, но за него това не е важно, а е важно, че той упражнява правата... Имаме конкретни записи, предоставени от майката в Шуменския окръжен съд и предадени във ВКС. ВКС върна цялото дело в Шуменския окръжен съд. Майката отново беше обявена за насилник, който принуждава голямото дете да прави записи. Другото насилие, което бащата упражнява върху голямото дете, е, че го премести в друго училище."

Коментар по казуса направи адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, експерт по гражданско и семейно право и дела за домашно насилие, основен консултант на предаването. 

Чуйте подробности от звуковия файл.


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21
Д-р Атанаска Аврамова

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15