Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От механиката до магията, или през погледа на часовникаря

| обновено на 10.06.24 в 11:59
Снимка: БГНЕС

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" по програма "Христо Ботев" става дума за часовниците и времето – със Станимира Кацарова, часовникар. Тя има ателие в центъра на София, известно за мнозина.

Днес в Япония се отбелязва Денят на часовника. През 671 година се твърди, че за първи път се появява часовник в двореца на японския император. В този специален ден Станимира Кацарова споделя своите мисли и опит в ефира на предаването.

"Часовниците си отмерват, вървят си и не ни чакат. Времето не ни чака, можем да го забавим, когато правим нещо хубаво и приятно, и тогава времето за нас спира, но за околните няма как да спре", разказва Кацарова.

Тя попада в професията случайно, но както сама отбелязва, в живота няма нищо случайно. "Дори не носех ръчен часовник. Предложиха ми да започна като помощник – да сменям каишки и батерии. И страшно много ми хареса, наблюдавах работата на часовникарите и така се потопих в тази необикновена професия, която е много увлекателна", добавя тя.

"Любимият ми момент е, когато се съсредоточавам в направата на някой часовник и всичко спира. Вглъбяваш се и редиш един пъзел. Когато правиш нечий часовник, усещаш енергията на човека, който го ползва. Има часовници, които се ремонтират лесно и такива, които се ремонтират много трудно без видима причина, но когато видиш човека, ти се изяснява, че енергията на човека се отразява на часовника", отбелязва Кацарова.

Тя говори с уважение за своя ментор, един от най-известните часовникари в София, който продължава да ходи по обучения. "Това е професия, в която трябва непрекъснато да се усъвършенстваш", подчертава Кацарова.

Станимира Кацарова вярва, че професията на часовникаря има бъдеще. "Хората носят часовници, но часовникът става по-скоро аксесоар към тоалета и облеклото. Часовникът е и белег за престиж. Хората, които са на по-високо ниво, виждат часовника и по него преценяват. Банкерите например често гледат часовника и могат да ви дадат заема, който искате, например, ако сте със скъп часовник", обяснява тя.

В края на предаването Кацарова обявява часа на провеждането на интервюто, поглеждайки мобилния си телефон. Този финален жест деликатно подчертава връзката между традиционните часовници и съвременната технология.

Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35