Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кавалджията Георги Иванов на 75: Винаги съм искал да бъда различен

60 минути с творческата душа на музиканта

Снимка: БНР

Предаването "Портрети" в музикалната линия "Жива вода", което представя творческите истории и музиката на различни изпълнители, гостува на знаменития кавалджията Георги Иванов, продължител на стария тракийски изпълнителски стил.

Над две десетилетия роденият в село Ханово музикант, е солист в оркестъра на Тракийски ансамбъл за народни песни и танци - Ямбол (анс. "Тунджа" днес), създател и ръководител е на популярната през 90-те години на миналия век инструментална група "Тунджа", а голяма част от авторските му композиции, са записани и за фонда на Българското национално радио.


"Дядо ми беше причината да засвиря. Той ми купи първия кавал. Бях 14-15-годишен. Преди това свирех на панаирджийски свирки – дудучета, овчарска свирка – колко съм измушвал слънчогледи и масури от бабите сам да правя свирки. С мой съсед се събирахме, той пееше хубаво, моят брат беше на барабаните. Помня дядо ми – като легнеше да си почива и свиреше на овчарска свирка. От него съм попивал всичко. Много слушах и радио. Големите майстори – Никола Ганчев, Драган Карапчански, Стоян Величков. Каквото чуех, интерпретирах по мой си начин. Винаги съм искал да звуча по-различно от другите и мисля, че успях" – разказа пред слушателите на програма "Христо Ботев" кавалджията, който днес е на 75 години и още твори.

Интересната му творческа история и запис от предаването можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: БНР
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивална култура с Station street festival

За трета поредна година пловдивчани и гости на града са поканени на Station Street Festival. На сцената, която вече е разположена на бившата улица "Станционна", ще имаме удоволствието да чуем родни имена като Scarlet, TDK, Tlen, Nicka, Arika Adams, Yanichka Nushi, Heptagram, Lunikk, Roots Rocket и Цар Плъх. Освен пъстрата и богата музикална..

публикувано на 06.09.25 в 17:17
Кири Те Канава в ролята на Арабела

"Арабела" от Рихард Щраус, запис на "Ковънт гардън"

В съботната оперна вечер (6 септември от 20 часа) ще прозвучи операта "Арабела" от Рихард Щраус. Запис на с участието на хора и оркестъра на Кралската опера "Ковънт гардън" под диригентството на Джефри Тейт. В ролите се превъплъщават Кири Те Канава, Франц Грундхебел, Габриеле Фонтана, Хелга Дернеш, Петер Зайферт. Либрето: Хуго фон Хофманстал..

публикувано на 06.09.25 в 10:40

Александра Борисова представя дебютния си албум "Може и така"

На 10 септември дворът на Драматичния театър в Пловдив ще се превърне в сцена за една специална музикална вечер. Певицата и пианистка Александра Борисова – едно от вдъхновяващите млади имена на българската етно-поп сцена – ще представи своя дебютен албум "Може и така" в рамките на фестивала "Сцена на кръстопът". Александра, позната и под..

публикувано на 04.09.25 в 16:49

Музиката за филма "Плът" в ново измерение

Триото – Живко Петров (пиано), Димитър Семов (ударни) и Димитър Карамфилов (контрабас) представи на "Аполония" Beyond the Flesh – шестият студиен албум на JP3. В 11 оригинални композиции триото пренася музиката на Живко Петров за филма "Плът" в ново измерение – отвъд образите, отвъд екрана, отвъд плътта. Пиесите, създадени като саундтрак към филма,..

публикувано на 04.09.25 в 12:25

Спектакълът "Музика и светлина" открива новия сезон на Русенската опера

Днес в Зала "Филхармония" в Държавна опера Русе ще се състои Мултимедиен концерт-спектакъл "Музика и светлина", посветен на Деня на Съединението на България. Това е и началото на новия сезон на Русенската опера. Участието е на Оркестъра и хора на Русенската опера, с диригент Владимир Бошнаков, а публиката ще чуе фрагменти от знакови произведения на..

публикувано на 04.09.25 в 09:58