Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Журналистиката, която не харесва суетата

Ангелина Ангелова, Михайлина Павлова и Константин Мавров (от ляво надясно)
Снимка: Николета Атанасова

Web Report 2024 e седмото издание на конкурса за чиста журналистика на българския интернет портал Dir.bg. Организаторите на конкурса смятат, че добрият пример, който дават авторите от различни медии и които пишат с перо и сърце, трябва да има трибуна, чрез която да достига до повече хора. Ето какво търсят организаторите на конкурса: 

"Търсим онези журналисти и автори, които не обслужват лични, корпоративни или политически интереси. Правят разлика между новината и коментара. Търсят всички факти и гледни точки. Онези, които доставят истината."

В "Мрежата“" гостуват двама от носителите на тазгодишната награда за чиста журналистика – Ангелина Ангелова, ученичка в 30 СУ "Братя Миладинови" в София. Тя е част от екипа на sCOOL Media и взе наградата в категория "Млад автор" за репортажа си "В клас с трима ученици – история от Драгоман". Заедно с нея в студиото гостува и колегата от програма "Хоризонт“ Константин Мравов. Той получи наградата за подкаста "Попкултура" – Destructive Creation за ПСА, графитите и лицемерието на Столична община.

Поканата към двамата е заради общото в посланията на героите, за които и двамата разказват. Герои, поставени в ситуации, които са следствие на много комплексни причини: политически, обществени, морално-етични, социални. Герои, които въпреки това или заради това се борят, търсят решение на проблемите, проявяват оптимизъм, креативност, за да покажат, че нещата могат да се случват и по друг начин, и че нищо не е загубено, ако много искаш да промениш света към по-добро. 

Константин Мавров е тревожен, че често средата не може да бъде променена, че битката с тежката бюрократична и корумпирана система е продължителна, но това не го отчайва, защото иска да помогне и в това вижда мисията си на журналист. 

Ангелина Ангелова знае със сигурност какво иска да стане, като порасне – иска да стане репортер и да разказва истории. Твърди, че осъзнава значението и смисъла на професията и ясно заявява: "Журналистиката – това е моето нещо, с което ще се занимавам в бъдеще."

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – Николета Атанасова, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21