Web Report 2024 e седмото издание на конкурса за чиста журналистика на българския интернет портал Dir.bg. Организаторите на конкурса смятат, че добрият пример, който дават авторите от различни медии и които пишат с перо и сърце, трябва да има трибуна, чрез която да достига до повече хора. Ето какво търсят организаторите на конкурса:
"Търсим онези журналисти и автори, които не обслужват лични, корпоративни или политически интереси. Правят разлика между новината и коментара. Търсят всички факти и гледни точки. Онези, които доставят истината."
В "Мрежата“" гостуват двама от носителите на тазгодишната награда за чиста журналистика – Ангелина Ангелова, ученичка в 30 СУ "Братя Миладинови" в София. Тя е част от екипа на sCOOL Media и взе наградата в категория "Млад автор" за репортажа си "В клас с трима ученици – история от Драгоман". Заедно с нея в студиото гостува и колегата от програма "Хоризонт“ Константин Мравов. Той получи наградата за подкаста "Попкултура" – Destructive Creation за ПСА, графитите и лицемерието на Столична община.
Поканата към двамата е заради общото в посланията на героите, за които и двамата разказват. Герои, поставени в ситуации, които са следствие на много комплексни причини: политически, обществени, морално-етични, социални. Герои, които въпреки това или заради това се борят, търсят решение на проблемите, проявяват оптимизъм, креативност, за да покажат, че нещата могат да се случват и по друг начин, и че нищо не е загубено, ако много искаш да промениш света към по-добро.
Константин Мавров е тревожен, че често средата не може да бъде променена, че битката с тежката бюрократична и корумпирана система е продължителна, но това не го отчайва, защото иска да помогне и в това вижда мисията си на журналист.
Ангелина Ангелова знае със сигурност какво иска да стане, като порасне – иска да стане репортер и да разказва истории. Твърди, че осъзнава значението и смисъла на професията и ясно заявява: "Журналистиката – това е моето нещо, с което ще се занимавам в бъдеще."
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Снимка – Николета Атанасова, БНР
След пет подборни кръга из страната и дори на остров Ливингстън на 11 май (неделя) в "София Тех Парк" ще се състои закриващото събитие на XV Фестивал на науката, в което 12-те финалисти ще разкажат своите триминутни истории от различни научни области. Един от участниците ще представи България на международния финал на конкурса..
8 май е Денят на победата във Втората световна война. За историческата истина и манипулативните замени в историята в "Нашият ден" разговаряме с учителя по история Емил Джасим . Разговорът започва с представяне на историческите факти, свързани с днешната дата. Първият договор за капитулация на нацистка Германия е подписан на 6 срещу 7 май 1945..
Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..
През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..
Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Тази книга е истинско полиграфическо бижу и носи щрихи от биографията на артиста, поета, барда, композитора, режисьора и сценариста, но не е автобиография..
Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg