Фестивалът за ново българско кино "Киноваканция" за трета поредна година в Бургас.
Най-новите български игрални, документални и анимационни филми ще могат да видят любителите на киното до 16 юни в зала "Тончо Русев" на Дома на Нефтохимика – Бургас.
Обединяващата тема в тазгодишната селекция е "Силата на волята".
Организаторът на събитието Кремена Димитрова сподели в ефира на "Домът на музите", че само в три дни публиката ще види различни жанрове българско кино. Подбраните филми са носители на надежда. Фестивалът е насочен изцяло към младежка публика и няма конкурсен характер. Гледането дори на драматичен филм, може да даде надежда на зрителя да стане по-силен.
Старото българско кино не бива да бъде сравнявано със съвременното.
Заглавията на филмите, които са включени в тазгодишната фестивална програма са:
• "Защото обичам лошото време" – реж. Яна Лекарска
• "Чума" – реж. Иван Владимиров
• "Киноекстремисти" – реж. Боя Харизанова
• "Да летиш с плавници" – реж. Маша Аверина
• "Следеният човек" – реж. Димитър Коцев - Шошо"Балканска черна кутия" – реж. Цветан Драгнев
Анимационен блок:
"Следа" – Аспарух Петров, "Обезличаване" – реж. Спартак Йорданов, поредицата анимационни филми, вдъхновени от литературни произведения "Щрих и стих" – прод. Компот Колектив
Късометражен блок:
"13 август" – Венцислав Сариев, "Мама умря днес" – реж. Филип Андреев, "Любима" – реж. Майя Виткова – Косев
Специални гости на събитието ще бъдат Яна Лекарска – режисьор на "Защото обичам лошото време", Калин Калинов – продуцент на филма, Филип Андреев – от БЪРЪ филм, продуцент на "Мама умря днес", Маша Аверина – режисьор на "Да летиш с плавници" и други.
Публиката ще има възможност да се срещне с екипите работили по продукциите, както да им зададе и своите въпроси.
Организатор на "Киноваканция" е Националният филмов център в партньорство с Община Бургас.
Входът за всички прожекции е свободен.
Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..
Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..
Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на 2 април 1933 година. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..
Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..
В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg