На Възнесение Господне се извършва последното чудо от земния живот на Сина Божии. Там, на върха на Елеонската планина, когато Той се възнася, за да застане отдясно на Отца Си. Както с Възкресението Си от гроба Спасителят разкрива истината за нашето бъдещо възкресение, така с възнесението Си Той ни дава залог и за нашето преминаване от земята на небето в царството Божие. При Възнесението Си Христос се среща за последен път със Своите ученици, за да им даде наставленията Си и да запише върху скрижалите на душите им най-ценното обещание, че ще приемат сила след десет дена, когато върху им слезе Светият Дух. После Спасителят ги благославя и се възнася все по-високо, докато един светъл облак не Го скрива от очите им, но в душите на апостолите ясно звучат последните Му думи: "Идете по цял свят и проповядвайте Евангелието на всички твари."
В евангелския текст от неделята преди Петдесетница ни е разкрита неговата същността на богопознанието. Пред много хора стои въпросът възможно ли е Богът да бъде предмет на познаване, защото Той е невидим за човешкото око. Наистина на човек му е трудно да добие изцяло представа за Неговата Божествена същност, но чрез проявите Му в света и Божественото откровение ние придобиваме познание за Него. Заобикалящият ни свят ни Го разкрива като всемогъщ и мъдър. Неговата воля се предава чрез избрани хора, а чрез Своя Единороден Син се яви в света, но колко бяха тези, които осъзнаха проявената Божия любов? Заедно с д-р Смилен Марков, преподавател по Християнска философия в катедра "Библейско и систематическо богословие" на ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" се спираме на тези теми.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg