Много често на възрастните хора убягват елементарни практики и доказани профилактични мерки, които гарантират безпроблемното израстване в детска и юношеска възраст. Естествено, медицинската наука, практика и превантивните ѝ възможности нарастват постоянно, не можем да проследим всичко, но ние, като родители, трябва да питаме и да се информираме, за да отхвърлим всеки здравословен риск в ранна възраст.
Наш гост в поредното издание "За здравето" е д-р Георги Лазаров, който мотивира срещата ни просто като разговор за бебета, деца и пораснали мъже. Специалистът по урология, андрология и полово развитие ни запознава с най-новите методи за прилагане на пренатален (вътреутробен) скрининг на бременни, които износват мъжка рожба.
Кога, какво и как да наблюдаваме и изследваме, кои чести аномалии откриват специалистите – около това акцентираме в здравната сюжетна линия. И получаваме отговори – някои стряскащи по отношение на честотата на аномалиите в половото развитие на мъжкия плод. Други оптимистични – поради множеството варианти един проблем да бъде решен: терапевтично или хирургично. За жалост понякога се налага и радикалната мярка аборт поради факта, че жизнените показатели на плода са несъвместими с живота.
"Най-важното, което проследяваме – подчертава нашият гост, е половото и хормоналното развитие на плода. Още в утробата на майката можем да проследим наличието на две семенни торбички, тяхната големина и разположение, да видим нормално ли е развитието на цялата полова система и хормоналните показатели за възпроизводство."
В различни аспекти с д-р Лазаров коментираме и най-честите урологични проблеми при жени и мъже, необходимостта от профилактични прегледи и изследвания, най-важните причини за безплодие, което е обект на специалността "андрология".
В следващото издание "За здравето" ще водим откровен и "сърдечен" разговор с проф. Арман Постаджиян – за сърцето, като феномен на човешкото тяло и човешките чувства.
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg