Асоциацията за жените адвокати чества своя 10-годишен юбилей. За това време тя работи в няколко основни насоки – Защита срещу насилието (в частност срещу домашното насилие); Електронно правосъдие; професионално и духовно развитие на членовете. Целите на Асоциацията са разнородни, но могат лесно да се трансформират в помощ и защита на българските граждани.
Адв. Елка Пороминска – председател на Асоциацията за жените адвокати, основен и дългогодишен консултант на предаването "Законът и Темида", разказа в ефир повече за историята и делата на Асоциацията:
"Сдружението на жените адвокати всъщност възникна по идея на мъж – това е адв. Марио Топчийски. Той подхвърли една идея, аз се разрових в интернет и видях, че е наистина много разпространено, в Щатите, в Италия, в Испания, има такива организации на жените адвокати и на жените юристи. Заех се, за моя радост на учредителното събрание дойдоха над 20-30 души с такива идеи, които развихме във времето и затвърдихме като наша основна дейност.
Няма такава друга асоциация в България. Благодарение на основните членове учредители тази асоциация – Веселина Благоева, Мария Ганчева, Надя Банчева и включилата се след това Мариела Павлова и аз – наистина успяхме да анаправим много неща, които са единствено и само в полза на гражданите.
За десет години имаме над 25 партньорства в рамките на едни огромни конференции и проекти, като в тях влизат световни организации: Федерация на жените с юридическа професия; Миланската асоциация на жените юристи Италия – имаме подписан протокол за сътрудничество; Софийски адвокатски съвет; Висш адвокатски съвет Миланска колегия; Израелска адвокатура; българските институции на най-високо ниво – Народно събрание, правна комисия на НС, омбудсман на РБългария, неправителствени организации, Национално бюро за правна помощ, университети... Наистина успяхме да създадем една мрежа от контакти, които, вярвам, са ползотворни за всички."
Целите на Асоциацията за жените адвокати
"Работили сме в няколко основни насоки – Защита срещу насилието (в частност срещу домашното насилие); Електронно правосъдие, за което още 2015-2016 г. проведохме две конференции и обучения, срещнахме се, заедно с колега от Италия, с председателя на правната комисия на НС тогава; професионално и духовно развитие на нашите членове.
Ако трябва да обобщя с една дума, това е "Защита". Ако трябва да добавя, това е "Развитие".
Целите ни са най-разнородни, но могат лесно да се трансформират в едно основно нещо – Помощ и Защита на нашите съграждани.
Адв. Елка Пороминска изказа огромни благодарности на съдия Марияна Кънчева от Съда на Европейския съюз за безрезервната подкрепа, на генералния директор на БНР Милен Митев, специално на водещата на юридическото предаване "Законът и Темида" Анелия Торошанова за трибуната, която дава за събития и каузи, и за тази съпричастност към темите.
Още за номинацията на Българската православна църква за Нобелова награда за мир, както и за други инициативи на Асоциацията, можете да чуете от звуковия файл.
Снимка – БНР
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg