Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анево – село за пример

Село Анево се намира в Южна България и е единствено в община Сопот, област Пловдив. В периода 1974 - 1996 г. Анево е било квартал на град Сопот. Към днешна дата в селото живеят около 1000 жители.

Счита се, че Анево възниква в края на XIV век след нахлуването на османците в българските земи, след като близката крепост "Аневско градище" е завзета от тях.


Според устни предания първото селище пряк потомък на Анево се е намирало южно от Западния язовир на селото до Кюй дере (Селско дере). Наброявало е 10-15 къщи. Постепенно селото е местено на изток като известно време е заемало площ от 50 декара в местността Асарлъка. Впоследствие е изместено до минаващото и днес през селото Мечо дере. С името Ахиево селото е споменато и в романа "Под игото" – "Ахиево беше турско село, най-ближно до Бяла черква". Това име селото носи до 1934 г., когато с указ името му е променено на Анево.

Още за историята и настоящето на селото – в звуковия файл.

Снимки: Валери Леков
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Милена Якимова, Никола Тулечки, Мая Димитрова и Благослав Михайлов (от ляво надясно)

Кои са архитектите на хаоса и как да им противодействаме

В съвременната дигитална среда хаосът е оръжие. Информационен шум, фалшиви профили, координирани кампании, страх и манипулация – всичко това не е просто страничен ефект на социалните мрежи, а внимателно изградена структура.  Филмът "Архитекти на хаоса"   на журналистката Мая Димитрова , излъчен по БНТ, разкрива как в България действат мрежи..

публикувано на 08.06.25 в 11:15

Рожденият ден на Църквата

"Благословен си, Христе, Боже наш, Който направи рибарите премъдри, като им прати Светия Дух и чрез тях улови света. Човеколюбче, слава на Теб." се казва в тропара на Петдесетница. Разказът за слизането на Светия Дух над апостолите се намира в книга "Деяния апостолски”, а празникът се чества на петдесетия ден след Възкресение Христово, който..

публикувано на 08.06.25 в 09:47
Забраненият град - традиционни императорски одежди

Китай: Щрихи към един незавършен портрет

Днешен Китай е противоречива смесица от удивление и объркване. Китай е страна на пластове. Всеки камък, всяка дреха, всеки мит — са страници от една жива книга. Тук контрастите не се борят, а танцува. Човек се губи в мистиката на храмовете и небостъргачите. Шепотът на историята е в необяснима симбиоза със смелия вик на модерността. Първото, което..

публикувано на 07.06.25 в 15:12
Ана-Мария Кръстева и д-р Сефер Хасанов

Курбан байрам

Тази година Курбан байрамът започна вечерта на 5 юни и ще продължи до вечерта на 9 юни, когато е един от най-важните празници на мюсюлманите, отбелязващ края на хаджа (поклонничеството) в Мека.  Тъй като мюсюлманският календар следва лунните цикли, байрамът няма постоянна дата и всяка година се измества напред с 10 дни спрямо предходната, като..

публикувано на 07.06.25 в 13:35
 Николай Стайков

Николай Стайков: Видимо е, че документи с детски печати управляват българската енергетика

Разследването "Чичко Тревичко" на Антикорупционния фонд (АКФ) , коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Николай Стайков , разследващ журналист от АКФ. Живеем в някаква приказна страна на джуджета, зайци, анимационни герои и трева, която расте върху гъба "Аз имам проблем понякога да обясня на моите деца, че се занимаваме с нещо..

публикувано на 07.06.25 в 09:05