Деветнадесетата световна среща на българските медии, традиционно организирана от БТА, се проведе в Одеса, Украйна, между 18-21 юни, под мотото "Медии и общност". Наред с много срещи на различни нива, наред с посещението на ключови места, градове и села, свързани с българите и историята им в Украйна, бяха сключени договори и подписани меморандуми за културно и научно сътрудничество.
Кореспондентката на БТА в Одеса, бесарабската българка Светлана Драгнева стана тазгодишният носител на наградата за принос в разпространението на българската култура от българоезична медия, която традиционно се връчва по време на световните срещи от Националния дарителски фонд "13 века България“.
За "Мрежата“ Светлана Драгнева разказа как е преминала 19-ата среща българските медии по света и добави:
"Българската делегация посети най-знаковите български места в Одеса и Одеска област, срещна се с представители на българската общност и с българските медии в Украйна. Световната среща беше отразена от 7 украински медии в Одеса и Одеска област...
Представителите на местните и регионални украински власти наистина с голямо уважение и сериозност посрещнаха нашата българска делегация и приветстваха провеждането на редовната среща в Украйна, защото така с личното си присъствие колегите, българските журналисти ще покажат и ще разкажат за събитията, за истинските новини, които стават сега при нас...
По време на война напрежението е наистина е много високо – има заплахи от ракетни атаки, човек винаги трябва да е нащрек, за да може веднага да реагира и да стигне до бомбоубежище или укритие, ако има опасност от ракетна атака и ето днес (28 юни т.г.) в 11часа и 46 минути аз предадох на БТА информацията, че имаше взрив в Одеса, ракетна атака с балистични ракети, изстреляни от Крим. Сложно е, но живеем с това и очакваме най-скорошен мир. Сложността идва и от това, че от два месеца насам има много строг режим на тока – по 4,5,6 часа няма ток и това усложнява работата ни, а и в битов план също е пречка. Но тъй като живеем в Одеса, този космополитен, усмихнат и весел град, то градът изглежда както преди – с кураж, с воля продължаваме напред и с хумор, разбира се."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Снимки – БТА
Международната година на квантовите науки и технологии и на опазването на ледниците, 150 години от създаването на Международното бюро за мерки и теглилки в Париж, 120 години от откритието на млечнокиселата бактерия от българския учен д-р Стамен Григоров и 100 години от създаване на специалност География в Софийския университет – това са само част..
През последните години все по-често се диагностицират случаи на имунен дефицит – състояние, при което имунната система не функционира ефективно. Според д-р Петя Янкова , клиничен имунолог, това не е непременно знак за по-голяма заболеваемост, а за напредъка на медицината, който позволява откриването на тези иначе редки и често генетично..
Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..
В края на 2024 г. Министерството на здравеопазването реализира информационна кампания за профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с 2 милиона лева. Резултатът — около 17 000 жени са се включили в скрининга, което представлява едва 20% от заложената цел. На този фон възникват сериозни въпроси за ефективността на вложените средства и подхода към..
На 7 май отбелязваме Международния ден на планетариумите – ден, посветен на местата, които отварят вратите на човечеството към необятния Космос. През 2025 г. празникът е още по-специален, защото се навършват точно 100 години от създаването на първия проекционен планетариум в света – в Deutsches Museum в Мюнхен, Германия . По този повод Планетариумът в..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg