Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светлана Драгнева: Имаме кураж и воля, за да продължаваме напред

3
Снимка: БТА

Деветнадесетата световна среща на българските медии, традиционно организирана от БТА, се проведе в Одеса, Украйна, между 18-21 юни, под мотото "Медии и общност". Наред с много срещи на различни нива, наред с посещението на ключови места, градове и села, свързани с българите и историята им в Украйна, бяха сключени договори и подписани меморандуми за  културно и научно сътрудничество. 

Кореспондентката на БТА в Одеса, бесарабската българка Светлана Драгнева стана тазгодишният носител на наградата за принос в разпространението на българската култура от българоезична медия, която традиционно се връчва по време на световните срещи от Националния дарителски фонд "13 века България“. 

За "Мрежата“ Светлана Драгнева разказа как е преминала 19-ата среща българските медии по света и добави:

"Българската делегация посети най-знаковите български места в Одеса и Одеска област, срещна се с представители на българската общност и с българските медии в Украйна. Световната среща беше отразена от 7 украински медии в Одеса и Одеска област...

Представителите на местните и регионални украински власти наистина с голямо уважение и сериозност посрещнаха нашата българска делегация и приветстваха провеждането на редовната среща в Украйна, защото така  с личното си присъствие колегите, българските журналисти ще покажат и ще разкажат за събитията, за истинските новини, които стават сега при нас...

По време на война напрежението е наистина е много високо – има заплахи от ракетни атаки, човек винаги трябва да е нащрек, за да може веднага да реагира и да стигне до бомбоубежище или укритие, ако има опасност от ракетна атака и ето днес (28 юни т.г.) в 11часа и 46 минути аз предадох на БТА информацията, че имаше взрив в Одеса, ракетна атака с балистични ракети, изстреляни от Крим. Сложно е, но живеем с това и очакваме най-скорошен мир. Сложността идва и от това, че от два месеца насам има много строг режим на тока – по 4,5,6 часа няма ток и това усложнява работата ни, а и в битов план също е пречка. Но тъй като живеем в Одеса, този космополитен, усмихнат и весел град, то градът изглежда както преди – с кураж, с воля продължаваме напред и с хумор, разбира се."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – БТА


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21