В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпроси в предаването.
Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до София. Семейството се състояло от двама родители и две деца, понастоящем пълнолетни. По твърдение на Георгиева имало обещание за дарение на извънградската къща на нея от страна на родителите. Преди 2000 г. бащата на Георгиева е починал. През 2022 година майката на двете сестри е била на гости при другата си дъщеря, която от години живее в друго населено място.
През лятото на 2023 г. след настъпилите усложнения в отношенията с г-жа Георгиева и нейната фамилия майката дарява своята част от имота на другата си дъщеря. Георгиева от години живее в къщата, представляваща наследствен имот, заедно с цялата си фамилия – син, дъщеря, зет, снаха и две внучета – и всички те ползват имота, без да заплащат никакви суми на другите две съсобственици. Майката ползва незначителна част от имота – само една малка стая. Другата дъщеря, сестра на Георгиева, не ползва никаква част от имота.
Какви права има дъщерята, собственик на 1/6 идеална част по наследство, ползваща заедно със своите деца и внуци имота, без една стая от него, в която живее и нейната майка? Има ли право да претендира да се извърши дарение в нейна полза? Сестрата на Георгиева може ли да ползва имота, при положение че целият имот е зает и се ползва от фамилията на Георгиева? Какви действия биха могли да се предприемат и какви прави би имала тя?
Чуйте отговора на адв. Пороминска от звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg