Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 552

Драматургиите на Бойко – разговори със себе си

Бойко Богданов
Снимка: Уикипедия

В епизод 552 "Трамвай по желание" среща своята публика за пореден път с една от най-ярките фигури на българския театър – режисьора Бойко Богданов.

Както е известно, Бойко също така е поет, разказвач, администратор, оперен постановчик, балетмайстор, композитор. В "Трамвая" той е гостувал в различни свои сценични превъплъщения и поприща, включително и като музикант със своя авторски "Старомоден албум", в който той е и композитор, и текстописец, и изпълнител, като в певческата част получава подкрепа от тогавашни звезди на Младежкия театър, най-вече на Нети.

В сегашния случай знаменитият театрал влиза в трамвая на желанието като юбиляр. Нестандартният творец е решил, че си заслужава да отбележи като кръгла своята 64-та годишнина, макар че само след 10 дни, на 16 юли той ще навърши по-закръглените 65 години. Знаменитият режисьор ще направи своята междинна творческа и житейска равносметка със спектакъл-бенефис, където ще демонстрира голяма част от своите артистични и креативни умения. 

Събитието е ситуирано в знаковия за Богданов Театър "Сълза и смях", оглавяван в най-светлите си години от самия него. А вдъхновението числото да е 64 идва от самите The Beatles и техният пророческо-закачлив хит When I'm 64 – Когато стана на 64.

В епизод 552 Бойо прави свой автопортрет чрез сюжети, ключови личности, съдбовни събития, сантиментални реминисценции, остри граждански позиции.

И няма накъде, продължава да е в своята авторска песен Бойко Богданов.

Няма накъде, нали така?

Снимка – Уикипедия


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Катерина Бусел

Катерина Бусел: Тангото ни помага да се чувстваме живи по време на война

Как се танцува социално аржентинско танго по време на война? Защо двама души от Киев не спират да преподават, въпреки въздушните атаки всеки ден в украинската столица, и как "тангообщността" в града помага за сражаващите се на фронта – коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Бусел и Антоний Мат , учители по аржентинско танго в..

публикувано на 11.10.24 в 16:05

Клетите създания на Алистър Грей

Наричат го "Патриарх на шотландския съвременен ренесанс" в литературата на Британските острови. Алистър Грей (1934-2019) е писател и художник, който сам илюстрира книгите си.  През голяма част от своя живот той пише романа "Ланарк: Живот в четири книги"(1981), който у нас излиза през 2002 година.  Романът му "Клети създания" беше публикуван..

публикувано на 11.10.24 в 13:27

Фаталисти ли сте?

В редакция "Хумор и сатира" не сме фанатични фаталисти, но дойде ли 13-и, не го подминаваме без грам уважение, както ще се уверите в  неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на тринайстия ден от месеца имат заглавия с 13..

публикувано на 11.10.24 в 13:14
Христина Дечева и скулптурите ѝ от хартия и метал

Хартиени скулптури ни канят да влезем в "Градски разговори"

До 28 октомври в парка до РЦСИ "Топлоцентрала" стоят скулптурите от хартия и метал на Христина Дечева с общо заглавие "Градски разговори". Това е наградената инсталация след конкурса на София хартиен арт фест и РЦСИ "Топлоцентрала" за изкуство в градска среда. Оприличавана на приказни къщички и едновременно с това на фантастични животни,..

публикувано на 11.10.24 в 12:30
Кадър от филма

Изкуството в мен: "Да убиеш присмехулник" на Харпър Ли

"Присмехулниците не правят нищо друго, освен да пеят и да ни радват. Те не нападат градината, не правят гнезда в царевицата, те не правят нищо друго,  освен да изливат сърцата си в песни за нас. Затова е грях да убиеш присмехулник." Романът "Да убиеш присмехулник" на американската писателка Харпър Ли  печели награда "Пулицър"  през 1961 година и..

публикувано на 11.10.24 в 11:40