Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Туберколозата – една (не)обичайна диагноза

Д-р София Ангелова
Снимка: Личен архив

Случай на служител в детска градина с туберколоза привлече силно внимание в медийното пространство. За туберколозното заболяване и летните пневмонии в Lege Artis говори пулмологът д-р София Ангелова.  

По думите на д-р Ангелова туберколозата не е необичайна за България диагноза. Обикновено заболеваемостта се повишава, когато качеството на живот се понижи в следствие на лоша здравна култура, вредни хранителни продукти и навици, стрес.

Д-р Ангелова изтъква липсата на силна диспансерна мрежа, чрез която да се провеждала активна профилактика и да се изследват рисковите групи за едно ранно диагностициране на болестта.

Туберколозата е инфекциозно заболяване, а туберколозният бактерий, известен като бацил на Кох, е особено изменчив и устойчив, разказва д-р Ангелова. Много е важно хората да не храчат по улиците, защото в случай на туберколоза, която може да не е диагностицирана към момента, заедно с храчката се изхвърлят капкови частици, съдържащи устойчивия бактерий, предупреждава специалистът.

Имунната система, която води битка с бактериите, трябва да бъде поддържана с балансирано хранене, пълноценен сън и нормално количество стрес, подчертава д-р Ангелова.

Хората с диабет са изложени на по-висок риск от заболяване, тъй като туберколозният бактерий обича захарта. Има рентгено-морфологични признаци, по които диагнозата може да бъде поставена на време. За съжаление, по думите на д-р Ангелова, в повечето случаи консултацията със специалист закъснява. При съмнение се взима проба манту, за да се разбере състоянието на имунната система, изследва се и храчката, съдържаща бактерията.

Първата работна диагноза винаги е пневмония, заявява д-р Ангелова и пояснява, че тогава започва адекватно антибактериално антибиотично лечение. Ако това лечение не доведе до резултат, на втори план идва туберколозата.

Обезбациляването може да трае от 3 до 6 месеца, в зависимост от формата на болестта. При всеки пациенте индивидуално, пояснява д-р Ангелова.

Що се отнася до летните пневмонии, те най-често са причинени от неразумното използване на климатици, заявява д-р Ангелова. Големите температурни разлики могат да доведат до климатична треска. Спането на климатик изсушава въздуха и лигавицата на дихателните пътища – благоприятни условия за навлизането на бактерии в организма.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21
Д-р Атанаска Аврамова

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15