Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Туберколозата – една (не)обичайна диагноза

Д-р София Ангелова
Снимка: Личен архив

Случай на служител в детска градина с туберколоза привлече силно внимание в медийното пространство. За туберколозното заболяване и летните пневмонии в Lege Artis говори пулмологът д-р София Ангелова.  

По думите на д-р Ангелова туберколозата не е необичайна за България диагноза. Обикновено заболеваемостта се повишава, когато качеството на живот се понижи в следствие на лоша здравна култура, вредни хранителни продукти и навици, стрес.

Д-р Ангелова изтъква липсата на силна диспансерна мрежа, чрез която да се провеждала активна профилактика и да се изследват рисковите групи за едно ранно диагностициране на болестта.

Туберколозата е инфекциозно заболяване, а туберколозният бактерий, известен като бацил на Кох, е особено изменчив и устойчив, разказва д-р Ангелова. Много е важно хората да не храчат по улиците, защото в случай на туберколоза, която може да не е диагностицирана към момента, заедно с храчката се изхвърлят капкови частици, съдържащи устойчивия бактерий, предупреждава специалистът.

Имунната система, която води битка с бактериите, трябва да бъде поддържана с балансирано хранене, пълноценен сън и нормално количество стрес, подчертава д-р Ангелова.

Хората с диабет са изложени на по-висок риск от заболяване, тъй като туберколозният бактерий обича захарта. Има рентгено-морфологични признаци, по които диагнозата може да бъде поставена на време. За съжаление, по думите на д-р Ангелова, в повечето случаи консултацията със специалист закъснява. При съмнение се взима проба манту, за да се разбере състоянието на имунната система, изследва се и храчката, съдържаща бактерията.

Първата работна диагноза винаги е пневмония, заявява д-р Ангелова и пояснява, че тогава започва адекватно антибактериално антибиотично лечение. Ако това лечение не доведе до резултат, на втори план идва туберколозата.

Обезбациляването може да трае от 3 до 6 месеца, в зависимост от формата на болестта. При всеки пациенте индивидуално, пояснява д-р Ангелова.

Що се отнася до летните пневмонии, те най-често са причинени от неразумното използване на климатици, заявява д-р Ангелова. Големите температурни разлики могат да доведат до климатична треска. Спането на климатик изсушава въздуха и лигавицата на дихателните пътища – благоприятни условия за навлизането на бактерии в организма.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ана-Мария Кръстева и Камелия Славчева (вдясно)

Връзката между религията и психичното здраве и психопатологията

Каква е връзката между специфичните начини на вярващия човек за справяне с предизвикателствата и различните измерения на стреса. Доколко важна част от живота на човека е вярата? Как приема религиозните си убеждения? Дали се осланя на Бога в трудна ситуация, или разчитате на собствените си усилия? Дали се стреми към по-близко общение с Бога? За..

публикувано на 07.01.25 в 08:10

Импулсът в мен: Новогодишни обещания

Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..

публикувано на 06.01.25 в 14:51
Максим Делчев, Ана-Мария Кръстева и Вартануш Топакбашян

Светлината от празниците Ханука за евреите и Рождество за арменците

На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..

публикувано на 06.01.25 в 13:15

Богоявление и Ботев – празник и памет в Калофер

На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът"  в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..

обновено на 06.01.25 в 12:51
Булка от село Рибново

Достъпът до култура в българската действителност

Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..

публикувано на 06.01.25 в 11:42